google.pl

SEO vs PPC – porównanie wad i zalet obu metod marketingowych

Marketing internetowy to obecnie jedno z najważniejszych narzędzi do zdobywania klientów. Oczywiście obejmuje on wiele metod – jeden z najczęstszych podziałów, jaki można spotkać, to SEO oraz PPC.

Jakie są zatem wady i zalety tych rozwiązań? Na które z nich się zdecydować? Tego dowiesz się w tym artykule.

SEO – zalety

SEO (Search Engine Optimization) polega na dostosowywaniu stron internetowych pod wyszukiwarki internetowe (domyślnie Google), aby były one w stanie zajmować w nich jak najwyższe pozycje. Odbywa się to głównie poprzez:

  • Publikowanie contentu zoptymalizowanego pod odpowiednie słowa kluczowe.
  • Budowanie profilu linków.
  • Dbanie o kwestie techniczne strony (szybkość ładowania, nawigacja itp.).

Oto najważniejsze zalety SEO:

1. Dobry zwrot z poniesionej inwestycji

Jeśli uda Ci się wypozycjonować stronę na wysokie pozycje, będzie ona zgarniać bardzo duży ruch w porównaniu do choćby płatnych reklam. 3 pierwsze wyniki wyszukiwania zbierają ponad 50% ruchu związanego z danym zapytaniem. Pozostałe wejścia rozchodzą się głównie między kolejnymi pozycjami na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, z czego reklamy PPC zbierają jedynie 6% kliknięć.

2. Długotrwałe efekty

Jednym z elementów SEO jest tzw. evergreen content. Treści wysokiej jakości mogą być aktualne przez długi czas, dzięki czemu będą generować ruch nawet wiele lat po publikacji.

Evergreen content - długookresowy ruch

3. Przystępność

Wieloma zadaniami związanymi z pozycjonowaniem możesz zająć się samodzielnie. Do wyszukiwania słów kluczowych oraz monitorowania pozycji i linków wystarczy Ci kilka narzędzi, które nie są trudne w opanowaniu ani kosztowne.

SEO – wady

1. Czasami konieczne jest podejmowanie dużych i czasochłonnych inwestycji

Na SEO wpływa bardzo dużo elementów, które są od siebie zależne. Jeśli np. zawarty na niej content nie jest odpowiednio zoptymalizowany, konieczne będzie dokładne zredagowanie go lub nawet zastąpienie czymś innym.

2. Niepewność

Branża SEO nieustannie się zmienia. Google regularnie wypuszcza różne aktualizacje, a niektóre z nich potrafią naprawdę zatrząsnąć pozycjami poszczególnych stron. Oczywiście po jakimś czasie wszystko wraca do normy, jednak wahania, jakich doświadczyła strona, wiążą się z konsekwencjami. Odzyskanie swoich pozycji wymaga jednak w takiej sytuacji szybkiej reakcji i zastosowania się do nowych wytycznych od Google, aby jak najszybciej zaradzić problemowi.

3. Inwestycja, która zwraca się po długim czasie

Jak wcześniej wspomniałem, zaletą SEO jest dobre ROI, jednak na efekty trzeba poczekać. Jak długo? Przyjmuje się, że minimum 3 miesiące, a często i dłużej – nawet rok. Z tego powodu pozycjonowanie stron nie sprawdzi się, jeśli chcesz bardzo szybko wypromować swoją ofertę.

PPC – zalety

Reklama PPC (Pay Per Click) lub CPC (Cost Per Click) to skrót od ceny za kliknięcie. W modelu tym reklamodawca płaci nie za samo wyświetlanie reklamy, lecz za kliknięcia, które kierują odbiorców na stronę internetową, gdzie mogą zapoznać się z ofertą.

Format reklam PPC jest stosowany np. w mediach społecznościowych (LinkedIn, Facebook), jednak w tym artykule skupiamy się na linkach sponsorowanych wyświetlanych w Google, czyli sieci Google Ads (wcześniej Google Adwords).

Oto najważniejsze zalety PPC:

1. Dokładne targetowanie

Dzięki zaawansowanym opcjom targetowania za pomocą reklam PPC trafisz dokładnie do tej grupy, której chcesz. W ten sposób zwiększysz szansę na to, że faktycznie zdobędziesz klientów, a cała inwestycja będzie bardzo opłacalna.

2. Testy A/B

Choć samo dokładne targetowanie pozwoli już zoptymalizować skuteczność reklam PPC, to jeszcze lepsze efekty uzyskasz dzięki przeprowadzaniu testów A/B. Za ich pomocą możesz wyszczególnić konkretny element reklamy (wiek grupy docelowej, treść nagłówka, czy rodzaj strony docelowej), aby następnie wybrać taki wariant, który przynosi najlepsze efekty.

Testy A/B

3. Szybkie wyniki

W przeciwieństwie do SEO, reklamy PPC mogą przynosić wręcz natychmiastowe rezultaty. Wystarczy, że masz gotową ofertę, dobrze stargetowaną reklamę i budżet, aby zacząć zdobywać klientów.

PPC – wady

1. Wysokie koszty

W PPC płacisz za każdą wizytę na Twojej stronie. Niektóre branże są pod tym względem szczególnie konkurencyjne. Cena za jedno kliknięcie w przypadku popularnego słowa kluczowego może wynosić nawet kilkadziesiąt złotych.

2. Niskie ROI

Choć efekty z PPC pojawiają się szybko, to jednak nie zostają one na długo – zwrot z inwestycji obliczany jest jedynie w tym, ilu klientów udało się pozyskać w zamian za określoną liczbę płatnych wejść na stronę.

Podczas gdy efekty z dobrze przeprowadzonej kampanii SEO potrafią zostać na długo, to w przypadku PPC tracisz odwiedziny i zyski w momencie, gdy tylko przestaniesz płacić za reklamy.

3. Podatność na złośliwe ataki

W PPC płacisz za każde kliknięcie, co niektórzy potrafią złośliwie wykorzystać, generując mnóstwo sztucznych odwiedzin na Twojej stronie. Oczywiście Google już dawno temu wprowadziło zabezpieczenia, aby zapobiegać takim praktykom. Nieuczciwa konkurencja może jednak korzystać ze złośliwego oprogramowania automatycznie generującego mnóstwo kliknięć, za które będziesz musiał zapłacić.

SEO vs PPC – co wybrać?

Zdecyduj się głównie na SEO, jeśli:

  • Planujesz zdobywać klientów przede wszystkim za pomocą content marketingu.
  • Jesteś w stanie poczekać nawet i kilka miesięcy, zanim zobaczysz wyniki.
  • Zależy Ci na budowaniu świadomości marki i długotrwałych relacji z klientami.

Zdecyduj się głównie na PPC, jeśli:

  • Chciałbyś jak najszybciej zacząć generować zyski.
  • Zależy Ci na tym, aby dotrzeć do jak najdokładniej stargetowanej grupy docelowej.
  • Twoja strona nie jest przystosowana do SEO z dłuższej perspektywy – np. nie chcesz prowadzić bloga.

Jaki wybór będzie jednak najlepszy? W praktyce tak naprawdę warto połączyć ze sobą korzyści, jakie daje SEO oraz PPC, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się z tego artykułu.

Podobał Ci się ten artykuł? Wystaw ocenę

4,8
4,8/5 (4 opinii)
575%
425%
30%
20%
10%

Dodaj komentarz

Komentarze
Andrzej Marketing Gdańsk 2021-09-08 13:13
Testy A/B to chyba jeszcze rzadkość przy tworzeniu kampanii dla klientów, a moim zdaniem jest to ważny element optymalizacji.

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.

MEGA 2021-09-09 07:26
Dobry artykuł ale trochę zbyt ogólny. Osobiscie w swojej firmie preferuje ADSy - głównie ze względu na prawie natychmiastowy efekt w postaci sprzedaży. Z doświadczenia wiem, że dobra kampania zarobi na wydatki na reklamy a jeszcze coś zostanie w firmie :)

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.

Piotr 2021-09-21 13:43
Jak robić w Adsach testy A B?

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.

Co powinieneś wiedzieć o PWA w kontekście e-commerce?
Lokalne SEO – 5 przydatnych porad