Pozycjonowanie i reklama PPC

7 powodów, dla których warto połączyć reklamę PPC z SEO

Wiele osób podchodzi do SEO i PPC jak do dwóch odmiennych strategii. Oczywiście różnią się one zastosowaniem oraz korzyściami, jednak sprowadzają się w zasadzie do jednego – większej widoczności. Dlatego też SEO i PPC mogą skutecznie uzupełniać swoje słabości, a jednocześnie wspierać się nawzajem zaletami.

W tym artykule rozważymy 7 powodów, dla których warto jest inwestować w obie strategie, jako że potrafią one stworzyć synergiczne połączenie.

1. Więcej danych

Jeśli prowadzisz i analizujesz jednocześnie kampanie SEO oraz PPC, zdobywasz dane z dwóch źródeł. Jednocześnie będą to informacje ze sobą powiązane, co pozwoli Ci uzyskać jeszcze pełniejszy obraz sytuacji. W efekcie będziesz w stanie jeszcze lepiej zoptymalizować swoją strategię.

2. Większa widoczność w wynikach wyszukiwania

SEO daje większą szansę na to, że staniesz się widoczny na pożądane frazy w wynikach wyszukiwania. Jeśli dodatkowo wykupisz reklamy PPC na te same słowa kluczowe, Twoja strona internetowa będzie w stanie zająć nawet kilka pozycji na szczycie Google. W ten sposób uda Ci się zdominować SERP-y. Nie tylko zdobędziesz więcej odwiedzin, ale znacznie usprawnisz rozpoznawalność marki.

3. PPC pozwala „uzupełnić” zdobywane odwiedziny

Kontynuując wątek z poprzedniego podpunktu – niektórzy mogą zakładać, że skoro uplasowali się już organicznie na pierwszej pozycji na dane słowo kluczowe, to nie muszą kupować powiązanych reklam PPC.

Jednak jedno z badań przeprowadzonych przez Google wykazało, że gdy reklama PPC na dane słowo kluczowe została wstrzymana, około 89% zdobywanego przez nią ruchu nie przeniosło się do wyników organicznych. Oznacza to, że zaprzestanie kampanii PPC może negatywnie wpłynąć na Twój ruch, nawet jeśli już organicznie zajmujesz wysokie pozycje na wybrane słowa kluczowe!

Jak widać, warto jest inwestować w oba źródła zdobywania ruchu, gdyż PPC pozwoli przyciągnąć te odwiedziny, które umknęłyby Ci w przypadku korzystania wyłącznie z SEO.

4. Dzięki PPC będziesz mógł przetestować nowe frazy pod SEO

SEO wymaga zwykle dużo czasu, analiz oraz wydatków. Niekiedy możesz planować ujęcie niektórych fraz w swojej kampanii, ale nie jesteś pewien, czy będzie to dobra inwestycja. Jednym ze sposobów na przetestowanie fraz pod kampanie SEO jest właśnie PPC. Uruchomienie już prostej kampanii PPC nie jest tak czasochłonne i drogie. Nie wymaga także zakrojonych na szeroką skalę zmian na stronie, jak choćby publikowanie wpisów blogowych dostosowanych pod właściwe frazy kluczowe.

Wybierz interesujące Cię słowa kluczowe i kup na nie reklamy PPC. Monitoruj przez odpowiednio długi czas rezultaty i zbierz jak najwięcej danych. Jeśli reklamy przełożą się na satysfakcjonującą liczbę odwiedzin, które wygenerują sprzedaż, zapewne warto będzie je uwzględnić także w kampanii SEO. Jeśli z kolei nie będziesz zadowolony z wyników, nie wprowadzisz tych fraz do strategii SEO i w ten sposób unikniesz niepotrzebnej pracy i wydatków.

5. Optymalizacja treści wykorzystywanych przy SEO dzięki reklamom PPC

To, co działa w przypadku PPC, zwykle będzie też skuteczne w kontekście SEO. Optymalizacja reklam Pay Per Click często sprowadza się do testowania różnych formatów reklamy, title tagów, czy meta opisów. Takie analizy dostarczą licznych i przydatnych informacji, które będziesz mógł wykorzystać w przypadku kampanii organicznych. W przypadku SEO ustalenie, jakie tytuły czy meta opisy są najskuteczniejsze, potrafi zająć nieco czasu. Jednak dzięki PPC dobędziesz dane znacznie szybciej.

6. Możliwość przeprowadzania remarketingu

Nawet jeśli zdobyłeś odwiedziny dzięki SEO, potencjalni klienci mogą zmienić swoje zdanie i nie dokonać zakupu. Możliwe, że zaczną porównywać Twoją ofertę z tą od konkurencji, przez co będą mniej skłonni do powrotu. W takiej sytuacji stracisz potencjalną sprzedaż.

Wielu użytkowników nie zapamięta Twojej strony tylko po jednej wizycie. Aby zaadresować ten problem, pokaż im to, co ich interesuje, ale jakiś czas później. Śledź zatem, które produkty zwróciły ich uwagę, a następnie stargetuj reklamy PPC tak, aby dotarły do nich np. za kilka dni. W ten sposób nie tylko jeszcze raz przyjrzą się ofercie, ale i znacznie lepiej zapamiętają Twoją markę.

7. Lepsze wykorzystanie mediów społecznościowych

Wykorzystywanie platform społecznościowych w marketingu internetowym stało się popularne zwłaszcza dzięki precyzyjnym możliwościom targetowania grup docelowych. Przykładowo, dzięki wykorzystaniu informacji, które ludzie udostępniają na profilach na Facebooku, możliwe jest zawężenie swoich reklam do osób w odpowiednim wieku, żyjących w wybranej lokalizacji, które interesują się przede wszystkim paintballem. Tak zebrane informacje pozwalają zdobywać precyzyjne dane dotyczące Twojej grupy docelowej, dzięki czemu jeszcze lepiej zoptymalizujesz kampanie SEO.

Podsumowanie

Jak widać, SEO oraz PPC mogą działać w świetnym połączeniu. Pamiętaj zatem, aby wydzielić budżet na oba rodzaje kampanii, gdyż takie działania przyniosą Ci najwięcej korzyści.

Podobał Ci się ten artykuł? Wystaw ocenę

4,5
Rated 4,5 out of 5
4,5/5 (2 opinii)
550%
450%
30%
20%
10%

Dodaj komentarz

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.

Mobile first indexing – czym jest i jakie Google ma co do niego plany?
Reklama PPC – czym jest, jakie są jej zalety i kiedy warto z niej korzystać?