alternatywne wyszukiwarki internetowe

Nie tylko Google – poznaj 10 alternatywnych wyszukiwarek internetowych

Google to niewątpliwie światowy gigant, który zdominował rynek wyszukiwarek internetowych. Czy istnieją zatem inne rozwiązania, którym warto się przyjrzeć? Jak najbardziej – w tym artykule poznasz 10 z nich.

1. Yahoo

Yahoo powstało w 1994 roku, tak więc wyprzedziło Google o 4 lata, stając się tym samym pionierem wśród wyszukiwarek internetowych. Jeśli chodzi o najpopularniejsze narzędzia do przeszukiwania sieci, Yahoo znajduje się na 3 miejscu, tuż za Bingiem.

Obecnie Yahoo to przede wszystkim portal internetowy, który daje dostęp do poczty, newsów, gier i wiele więcej.

2. Bing

Jest to druga najczęściej używana wyszukiwarka na świecie. Popularnością cieszy się głównie w USA, gdzie obsługuje nawet 25% zapytań internetowych. W pozostałych krajach (m.in. w Polsce) jej znaczenie jest marginalne w porównaniu do Google.

Bing do pewnego stopnia dorównuje Google, jeśli chodzi o poziom rozbudowania – znajdziemy w nim takie funkcje jak przeliczanie walut i jednostek miar, tłumacz, wyszukiwanie lotów samolotowych i wiele więcej.

3. Yandex

Yandex to w pewnym stopniu „rosyjski Google”. Wyszukiwarka ta cieszy się dużą popularnością wśród naszych wschodnich sąsiadów i obsługuje tam nawet 55-65% zapytań internautów. Utworzono także jej specjalne wersje dla Turcji, Kazachstanu, Białorusi i Ukrainy.

Yandex dostarcza również wiele innych funkcjonalności jak translator, mapy z nawigacją, poczta internetowa itp.. Jest to na pewno jednym z powodów, który przyczynia się do wzrostu popularności wyszukiwarki.

4. Baidu

Skoro Yandex to „rosyjski Google”, Baidu można nazwać „chińskim Google”. Omawiana wyszukiwarka stanowi w Państwie Środka główne narzędzie do przeszukiwania Internetu, jako że na samo Google został tam nałożony ban w 2010 roku.

Baidu jest zoptymalizowane pod wyszukiwanie informacji w języku chińskim, co trzeba uznać za zaletę. Należy jednak pamiętać, że na narzędzie nałożona jest duża cenzura polityczna.

Co ciekawe, ok. 15 lat temu Google pracowało nad dostosowaniem swojej wyszukiwarki do chińskiego rynku. Projekt został jednak zawieszony, gdyż kwestie związane z cenzurą stawały się coraz bardziej widoczne.

5. CC Search

Kolejna wyszukiwarka ma bardzo prostą, jednak przydatną funkcję – jej celem jest przeszukiwanie sieci w celu znalezienia materiałów oznaczonych jako Creative Commons. Obejmuje ona zatem zdjęcia, muzykę i filmy. Warto skorzystać z CC Search jeśli szuka się darmowych materiałów multimedialnych do zastosowania np. we wpisie blogowym.

6. Ask

Ask funkcjonuje jedynie w języku angielskim – wyszukiwanie odbywa się w niej poprzez wprowadzanie naturalnie brzmiących pytań. W wynikach wyszukiwania znajdują się często powiązane zapytania – dzięki temu łatwiej jest wgłębić się w analizowane zagadnienie.

7. WolframAlpha

WolframAlpha to dość unikalna wyszukiwarka internetowa, gdyż zbudowano ją tak, aby pomagać dotrzeć do eksperckich źródeł informacji. Z tego powodu zoptymalizowano ją pod kątem takich zagadnień jak technologie, społeczeństwo, nauki ścisłe i matematyka. Narzędzie korzysta w tym celu z zaawansowanej sztucznej inteligencji, baz danych oraz algorytmów.

Omawiana wyszukiwarka wyposażona jest w wiele innych przydatnych narzędzi, które pomogą Ci dokładnie analizować wybrane zagadnienie. Na uwagę zasługuje możliwość wyszukiwania danych statystycznych wraz z wykazem ich źródeł.

8. Wiki.com

Choć na samej Wikipedii można znaleźć mnóstwo informacji, to entuzjaści danych zagadnień idą o krok dalej i tworzą własne internetowe encyklopedie poświęcone wybranym tematykom (np. fandom.com, rationalwiki.com). Celem Wiki.com jest szybkie przeszukiwanie wiedzy zawartej w tego typu źródłach informacji, jak i w Wikipedii oraz encyklopediach internetowych (np. Britannica).

Skorzystaj z tego narzędzia, jeśli chcesz szybko przeszukać zorganizowane źródła informacji na interesujące Cię zagadnienia.

9. Search Encrypt

Search Encrypt kładzie duży nacisk na prywatność oraz bezpieczeństwo danych. Korzysta w tym celu z takich zabezpieczeń jak AES-256 oraz SSL. Oprócz tego wyniki wyszukiwania są zwracane z sieci partnerów, a sama historia zapytań jest po 15 minutach automatycznie usuwana – wszystko w celu zapewnienia największego stopnia bezpieczeństwa.

10. DuckDuckGo

Kolejna wyszukiwarka, której głównym celem jest bezpieczeństwo oraz ochrona danych prywatnych. DuckDuckGo założono w 2008 roku, ale popularność zyskała dopiero niedawno. W dużym stopniu przyczyniła się do tego narracja prowadzona przez firmę, która już wielokrotnie oskarżała Google o nieszanowanie prywatności użytkowników czy nadmierne personalizowanie wyników wyszukiwania, co prowadzi do zamykania ich w tzw. bańce informacyjnej.

Jeśli zatem chodzi o samo działanie, DuckDuckGo nie zbiera danych na temat swoich użytkowników – nie znajdziemy zatem tutaj spersonalizowanych reklam. Na uwagę zasługuje także świetne UI i funkcja, która pozwala wyszukiwać informacje bezpośrednio w wyszukiwarkach innych stron jak Facebook, YouTube, czy Wikipedia.

Podsumowanie

Jak więc widać, istnieje wiele innych wyszukiwarek poza Google. Warto się nimi zainteresować, jeśli zależy Ci na większym bezpieczeństwie i prywatności lub jeśli szukasz pewnych wyspecjalizowanych funkcji, które pozwolą Ci znaleźć w sieci dokładnie to, czego chcesz.

Podobał Ci się ten artykuł? Wystaw ocenę

4,7
Rated 4,7 out of 5
4,7/5 (62 opinii)
569%
431%
30%
20%
10%

Dodaj komentarz

Komentarze
Stanisław Przygoda 2021-04-16 15:18
DuckDuckGo używam praktycznie od początku. Chyba najlepsza alternatywa do Google, ale ma też swoje minusy. Tak czy siak fajny artykuł!

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.

blanchexm11 2021-10-19 22:14
Yandex is the black horse of the market. This search engine is very popular in Eastern Europe and its market share is almost 70%. In addition, Yandex is developing very strongly, entering more countries in Asia. The matter of time is that it will serve many more users than Google.

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.

Judyshart 2021-10-20 03:22
I tak google utrzyma swoją pozycje jeszcze przez lata a udział Googla w rynku e-commerce to potwierdza

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.

Jak wykorzystać copywriting sprzedażowy w e-commerce?
Jak zmniejszyć bounce rate na swojej stronie – 5 porad