usługi lokalne

Lokalne SEO – 5 przydatnych porad

Czy prowadzisz lokalny biznes np. w mieście Bydgoszcz? Jeśli tak, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na tzw. pozycjonowanie lokalne. Czym ono jest i jak przebiega? Tego dowiesz się w tym artykule.

SEO lokalne – definicja

Samo SEO odnosi się do procesu optymalizacji stron internetowych, zgodnie z wytycznymi wyszukiwarek internetowych (domyślnie Google), aby były one w stanie zajmować w nich jak najwyższe pozycje. Pozycjonowanie lokalne to gałąź tej branży, która koncentruje się przede wszystkim na zapytaniach zawężonych do danych lokalizacji (np. wymiana opon Bydgoszcz).

Dlaczego SEO lokalne jest tak ważne? Oto kilka ciekawych statystyk:

 • Nawet 46% zapytań w Google ma „lokalną intencję”.
 • Między 2015 a 2017 rokiem zapytania z operatorem „niedaleko mnie/w pobliżu” wzrosły o 150% szybciej niż tradycyjne lokalne wyszukiwania (czyli w stylu fryzjer Bydgoszcz).
 • 76% osób, które wykonują wyszukiwanie lokalne na telefonie, odwiedza daną placówkę tego samego dnia.
Infografika - wyszukiwania lokalne w Google

Jak działa lokalne SEO?

Wyszukiwanie lokalne w zasadzie działa tak samo, jak to „zwykłe”. Google przeszukuje swój indeks, aby dostarczyć najlepszych odpowiedzi na dane zapytanie. Różnica tkwi w regułach, jakimi kieruje się wyszukiwarka, podczas tworzenia rankingu.

Lokalne SEO ma kilka unikalnych sygnałów. Oto najważniejsze z nich:

 • Lokalizacja, w której znajduje się osoba przeprowadzająca zapytanie.
 • Nazwa firmy, jej adres i numer telefonu.
 • Obecność w Google Moja Firma.
 • Słowa kluczowe wykorzystane w profilu Google Moja Firma.
 • Sentyment zawarty w internetowych recenzjach.
 • Udostępnienia w mediach społecznościowych.
 • Ilość gwiazdek w ocenie na Google Maps.

Google Snack Pack – czym jest i dlaczego warto tam być?

Wyniki wyszukiwania lokalnego są zwykle grupowane w pewien określony sposób. Określa się je jako Snack Pack – zawsze pokazują się ponad organicznymi wynikami:

Google Snack Pack - wyszukiwanie lokalne
Google Snack Pack

W Snack Pack wyświetlane są 3 najbardziej trafne odpowiedzi na wprowadzone zapytanie lokalne. Według jednej z analiz zbierają one nawet 33% wszystkich kliknięć.

Jak zatem zoptymalizować swoją stronę pod lokalne wyniki wyszukiwania? Przejdźmy do konkretnych porad:

1. Dostosuj profil w Google Moja Firma

Google Moja Firma (Google My Business) to jeden z fundamentów lokalnego SEO. Najpopularniejsza wyszukiwarka świata promuje informacje, które traktuje jako zweryfikowane i godne zaufania. Warto dlatego potwierdzić swój profil w GMF.

Zawrzyj w nim najważniejsze informacje dotyczące Twojej firmy oraz publikuj treści za pomocą Google Posts. Zachęcaj klientów do pozostawiania recenzji – odpowiadaj na te pozytywne, jak i negatywne, aby wyjaśnić np. jakieś nieporozumienie.

Warto także wiedzieć, co dokładnie wpływa na to, jak Google traktuje poszczególne profile w Google Moja Firma. Oto kilka z najważniejszych elementów:

Trafność

Czynnik ten odnosi się do tego, jak profil GMF pasuje do wprowadzonego zapytania. Warto dlatego podać jak najwięcej szczegółowych informacji, aby Google było w stanie ustalić rodzaj prowadzonej przez Ciebie działalności.

Odległość

Google bierze pod uwagę, jak daleko od osoby wprowadzającej wyszukiwanie znajdują się dopasowane firmy. Nawet jeśli użytkownik nie sprecyzuje lokalizacji, do której chce zawęzić wyszukiwanie, Google zrobi to za niego na podstawie innych dostępnych danych.

Rozpoznawalność

Niektóre lokalizacje w rzeczywistości są szczególnie rozpoznawalne. Nawet jeśli z technicznego punktu widzenia ich pozycjonowanie w lokalnych wynikach wyszukiwania nie stoi na szczególnie wysokim poziomie, Google i tak będzie je wyróżniać. Z tego powodu przykładowo słynne muzea, hotele czy restauracje ze szczególnym znaczeniem historycznym znajdą się wysoko w Snack Pack.

Oczywiście na rozpoznawalność wpływ mają także inne rzeczy, jak liczba zgromadzonych linków zwrotnych, pozytywne opinie w sieci i inne czynniki ogólnie związane z SEO.

2. Stwórz listę słów kluczowych według określonego wzorca

W przypadku wyszukiwań lokalnych można wyróżnić prosty wzorzec – usługa + lokalizacja. Oto kilka przykładów:

 • Hydraulik w Bydgoszczy
 • Bydgoszcz wymiana okien
 • Usługi krawieckie Bydgoszcz
 • Księgowy Bydgoszcz

Aby stworzyć takie zestawienie, przygotuj po prostu listę usług i produktów w Twojej ofercie, a następnie zastosuj powyższy wzorzec, aby wygenerować przydatne słowa kluczowe.

W celu przygotowania wartościowych kombinacji słów kluczowych dla wybranej branży warto zbadać jakie zapytania najczęściej wpisywane są w wyszukiwarce przez użytkowników poszukujących określonych usług lub produktów przypisanych do konkretnej lokalizacji. W tym celu możemy posłużyć się zarówno narzędziami komercyjnymi (np. Senuto) jak i darmowymi (np. Ubersuggest).

Dla przykładu zbadaliśmy za pomocą Senuto jakie zapytanie wpisywane są w wyszukiwarce w kontekście usług księgowych w Bydgoszczy

Infografika - dobór słów kluczowych

Wyboru słów kluczowych, pod które optymalizować będziemy firmową stronę internetową dokonamy kierując się wysoką liczbą wyszukiwań jak i zgodnością z profilem działalności.

W naszym przykładzie jest to firma świadcząca usługi księgowe. Nie ma więc sensu „z automatu” nastawiać się w tym konkretnym przypadku na zapytanie z najwyższym wynikiem w badaniu Senuto – „stowarzyszenie księgowych Bydgoszcz”. Logicznie przygotowana lista wariantów mogłaby wyglądać tak:

 • księgowy Bydgoszcz
 • księgowość Bydgoszcz
 • księgowa Bydgoszcz
 • biuro podatkowe Bydgoszcz
 • usługi księgowe Bydgoszcz
 • biuro rachunkowe Bydgoszcz

3. Zadbaj o strukturę linków wewnętrznych

Choć w SEO duży nacisk kładzie się na zdobywanie zewnętrznych linków, tworzenie odpowiednich odnośników na własnej stronie internetowej ma także duże znaczenie. Sprzyja to prawidłowej nawigacji i pomaga utworzyć spójną hierarchię na witrynie.

4. Stwórz dodatkowe podstrony z myślą o różnych placówkach

Jeśli Twoja firma ma kilka punktów, warto stworzyć osobne, poświęcone im podstrony. Powinny na nich znajdować się podstawowe informacje jak nazwa firmy, numer telefonu, godziny otwarcia, porady odnośnie do parkowania/natężenia ruchu oraz recenzje klientów. Zawarta tutaj treść powinna być tak zróżnicowana, jak to możliwe, aby uniknąć problemów z duplikacją. Jeśli jednak Twoja firma ma tylko jedną placówkę, wystarczy prosta strona O nas z podstawowymi, najważniejszymi informacjami kontaktowymi.

Na omawianych podstronach/stronie głównej warto także zamieścić mapkę dojazdu, aby polepszyć pozycjonowanie.

5. Zadbaj o optymalizację pod zapytania głosowe

W ostatnich latach wyszukiwanie głosowe staje się coraz popularniejsze. Ma ono także swój udział w zapytaniach lokalnych, gdyż zapewnia wiele wygody użytkownikom, którzy są np. w podróży i właśnie szukają interesującego ich miejsca.

Same zapytania głosowe charakteryzują się wyraźnym stylem konwersacyjnym – z tego powodu są zwykle dłuższe od zwykłych haseł wpisywanych w Google. Aby uwzględnić je podczas pozycjonowania, staraj się na swojej stronie udzielać odpowiedzi na pytania zaczynające się od podstawowych operatorów (kto, co, gdzie, kiedy, czemu, jak).

SEO lokalne – podsumowanie

W przypadku firm oferujących usługi lub produkty przypisane do określonej lokalizacji firmowa strona www zoptymalizowana pod kątem lokalnego pozycjonowania to absolutny „must have”. Możesz być najlepszym hydraulikiem w swoim mieście, ale jeśli Twoja oferta nie będzie się wyświetlała na wysokich pozycjach przy zapytaniach „hydralik + miasto”, to nie będziesz mógł liczyć na wielu klientów.

Lokalne SEO to najlepszy sposób na to, by ludzie poszukujący określonych usług lub produktów skorzystali właśnie z Twojej oferty. Tak więc zdecydowanie warto zainwestować w tę formę promocji, która nie wymaga wielkich nakładów, daje natomiast duże szanse na biznesowy sukces.

Jeśli jesteś zainteresowany tego typu usługami, przejdź do strony kontaktowej.

Podobał Ci się ten artykuł? Wystaw ocenę

4,8
Rated 4,8 out of 5
4,8/5 (6 opinii)
583%
417%
30%
20%
10%

Dodaj komentarz

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.

SEO vs PPC – porównanie wad i zalet obu metod marketingowych
Jak wykorzystać copywriting sprzedażowy w e-commerce?