Big Data i SEO – co mają ze sobą wspólnego

Big Data i SEO – co mają ze sobą wspólnego?

Jeśli chcesz z powodzeniem konkurować w Internecie, musisz wykorzystać wszystko, co może dać Ci przewagę nad innymi. Spory potencjał tkwi oczywiście w zbieraniu i analizowaniu danych. Jakie wysiłki podejmuje się ostatnio, aby wykorzystać ten element najlepiej, jak się da?

W tym momencie warto przedstawić Big Data. Co oznacza ten termin? Jak Big Data wpływa już teraz na SEO? Tego dowiesz się w tym tekście.

Big Data – czym jest?

Aby zrozumieć Big Data oraz związek, jaki tworzy z SEO, warto przyjrzeć się krótkiej historii Internetu. W jej przypadku można wyróżnić 3 główne etapy:

Web 1.0

Okres ten trwał od 1991 do 2004 roku. W tym czasie większość użytkowników sieci była postrzegana jako konsumenci treści, a nie osoby, które mniej lub bardziej świadomie przyczyniały się do jej tworzenia. Strony nie były interaktywne, lecz statyczne. Webmasterzy nie używali języków programowania do tworzenia witryn, gdyż polegali raczej na prostych technologiach jak Server Side Includes czy Common Gateway Interface.

Web 2.0

Drugi okres zaczął się w 2005 roku, jednak nie osiągnięto konsensusu, kiedy się skończył. Wielu sugeruje, że miało to miejsce ok. 2010 roku, podczas gdy inni uważają, że jego koniec widzimy dopiero teraz.

Etap ten naznaczony jest wprowadzeniem licznych opcji, które bardzo ułatwiają samodzielne tworzenie treści. Portale społecznościowe, CMS-y, sekcje z komentarzami na stronach newsowych itp. Aby zostać aktywnym twórcą sieci, nie trzeba już znać się dokładnie na programowaniu. Dynamiczne strony internetowe są normą.

Web 3.0

Trzeci okres w sieci to etap, w którym obecnie żyjemy. Charakteryzuje się tym, że Internet stał się medium, które nie tylko gromadzi, ale i aktywnie analizuje dane. Sieć wykorzystuje dane, które sam tworzysz, aby zidentyfikować Twój profil.

Dobrym przykładem jest to, jak Twoja historia przeglądania wpływa na rodzaj reklam, które wyświetla Ci Google. Web 3.0 określane jest także jako Semantic Web, ponieważ wyszukiwarki zaczynają rozpoznawać semantyczną charakterystykę gromadzonych danych i budują związek między poszczególnymi pojęciami.

Jaki ma to zatem związek z omawianym tematem? Otóż przedstawiony wyżej rozwój Internetu doprowadził do tego, że obecnie w sieci wykładniczo rośnie ilość gromadzonych, tworzonych i analizowanych danych. Właśnie tutaj w grę wchodzi Big Data. Pojęcie to określa proces gromadzenia oraz analizowania ogromnych ilości danych w celu wyciągnięcia z nich takich informacji, które pomogą osiągnąć zamierzony (często biznesowy) cel.

Dokładna ilość zbieranych danych, jak i sposób ich gromadzenia nie jest aż tak istotny – najważniejsze jest to, jak zostaną one wykorzystane. Choć sam termin Big Data jest stosunkowo nowy, to jednak wiele firm już od dawna gromadzi i przechowuje dane w dużych ilościach. Oczywiście w ostatnim czasie znacznie zwiększyła się liczba źródeł, które mogą w tym celu wykorzystać.

3 sposoby kształtowania SEO przez Big Data

Przyjrzyjmy się temu, jak omawiany fenomen wpływa na branżę SEO:

1. Content staje się coraz bardziej mierzalnym kawałkiem danych

Ogólnie rzecz biorąc, content to nic innego jak opublikowane informacje. Jednak Google w ostatnim czasie zaczął patrzeć na niego w kategoriach bardziej wymiernych jednostek. Przekształcając content w dane, wyszukiwarki internetowe są w stanie łatwo go analizować i uzyskiwać lepsze wyniki w dostarczaniu odpowiednich odpowiedzi.

W rezultacie wyniki wyszukiwania stają się coraz bardziej ustrukturyzowane – analiza informacji semantycznej doprowadziła Google do stosowania takich rozwiązań jak rich snippets czy lokalne wyniki wyszukiwania.

2. Marketerzy mogą analizować równocześnie dane z licznych kanałów

Poszczególnych aspektów SEO nie można obserwować w próżni. Duży ruch nie jest sam w sobie dobry, jeśli nie wiąże się on z odpowiednią konwersją. Wyniki organiczne strony także zależą od mnóstwa czynników, które nawzajem na siebie oddziałują – optymalizacja techniczna, content, linki itp. Właśnie z tego powodu musisz patrzeć na większy obraz i wynajdywać powiązania między poszczególnymi elementami SEO.

I to tutaj do gry wkracza Big Data, które spełni te funkcje. Taka centralizacja danych znacznie usprawni ich gromadzenie oraz analizę.

3. Dane z mediów społecznościowych stają się coraz ważniejsze

Wraz z rosnącą liczbą użytkowników mediów społecznościowych platformy te stały się prawdziwymi kopalniami danych. Internauci używają ich do wyszukiwania odpowiedzi na pytania dotyczące choćby produktów i usług, którymi są zainteresowani. Z tego powodu organiczne wyniki wyszukiwania wykraczają daleko poza Google.

Jeśli zatem zależy Ci na widoczności w sieci, musisz dbać o optymalizację także i tych kanałów oraz wykorzystywać zdobywane tam dane w celu działań SEO. W ten sposób uda Ci się znaleźć liczne słowa kluczowe na długi ogon, a także dane dotyczące zachowań, potrzeb i problemów klientów.

Big Data w SEO – podsumowanie

Big Data zmieni i zmienia Internet w znaczący sposób. Wyszukiwarki będą dostarczały nam jeszcze bardziej precyzyjnych odpowiedzi na zadawane pytania. SEO-wcy i marketerzy uzyskają jeszcze więcej sposobów na optymalizowanie swoich działań z zakresu marketingu. Warto zatem być na czasie z Big Data, gdyż ten trend tylko przybierze na znaczeniu.

Podobał Ci się ten artykuł? Wystaw ocenę

4,3
4,3/5 (12 opinii)
525%
475%
30%
20%
10%

Dodaj komentarz

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.

Jak zmniejszyć bounce rate na swojej stronie – 5 porad
5 przykładów wykorzystania maszynowego uczenia się w e-commerce