Klasyczne SEO, a SEO dla e-commerce – jakie są różnice

Klasyczne SEO, a SEO dla e-commerce – jakie są różnice?

W poprzednim artykule omówiliśmy, dlaczego warto korzystać z SEO, jeśli prowadzisz sklep internetowy. Korzyści jest mnóstwo – większy ruch, rozpoznawalność marki i ogólnie świetne ROI. Czy jednak do pozycjonowania sklepów internetowych można podchodzić tak samo, jak do wszystkich innych stron? Okazuje się, że nie, gdyż istnieją tutaj pewne różnice. I to właśnie im przyjrzymy się w tym artykule.

1. Konkretne wymagania od Google

Za każdym razem, gdy Google wprowadza jakieś aktualizacje, chce ustalić, jak owe zmiany wyglądają następnie w praktyce. Z tego powodu firma zatrudnia pracowników, którzy to nazywają się quality raters. Ich zadaniem jest ręczne analizowanie licznych stron internetowych i ocenianie ich pod kątem wielu szczegółowo określonych czynników.

Owe czynniki są wymienione w rozbudowanym dokumencie pod nazwą Google’s Search Quality Evaluator Guidelines. Znajdziemy tam przykładową charakterystykę sklepu internetowego, który otrzymałby najwyższą możliwą ocenę:

Przyjrzyjmy się bliżej niektórym punktom:

  • A satisfying or comprehensive amount of very high quality MC (satysfakcjonująca ilość głównego contentu o wysokiej jakości – skrót MC oznacza main content. W jego skład możemy wliczyć opisy produktów oraz wszystkie inne elementy contentu, które są unikalne dla danego adresu URL. Z tego też powodu sklep, który nie zawiera odpowiedniej ilości unikalnych treści (zdjęcia, ich opisy itp.), nie otrzyma wysokiego ratingu.
  • The purpose of this page is to provide information about, and allow users to buy (celem tej strony jest udzielenie informacji oraz umożliwienie użytkownikom dokonania zakupu…) – nawet jeśli celem strony jest sprzedanie plecaków, to jednak dalej priorytetem powinno być dostarczenie na jego temat osobie odwiedzającej stronę odpowiednich informacji.
  • Very high level of E-A-T (expertise, authoritativeness oraz trustworthiness) for the purpose of the page (wysoki poziom wiedzy specjalistycznej, autorytetu oraz zaufania, jakim można obdarzyć stronę) – w przypadku tego podpunktu chodzi o to, aby strona sklepu potrafiła wykazać, że w przypadku tematyki, którą porusza, jest w stanie dostarczyć jakościową i ekspercką wiedzę. Przykładowo sklep internetowy z częściami samochodowymi powinien wykazywać swoją branżową ekspertyzę, gdyż sprzedaje wartościowe produkty, przy których konieczna jest znajomość technicznych specyfikacji itp.

Jak zatem widać, wymagania od Google są całkiem wysokie, jeśli chcemy, aby pozycjonowanie sklepu internetowego przynosiło efekty. Przyjrzyjmy się jeszcze temu, jak owe różnice wpływają w praktyce na SEO dla e-commerce.

2. Podejście do zdobywania ruchu

W przypadku innych stron, jak choćby blogów internetowych, pierwszorzędnym celem jest po prostu zdobycie ruchu. Gdy to już się uda, można się zastanowić nad kwestiami monetyzacji owego ruchu – przedstawienie odpowiedniej oferty, reklamy itp. Jednak w przypadku e-commerce chodzi przede wszystkim o sprzedaż.

Dlatego też w tym scenariuszu już na samym początku trzeba sobie zadać pytanie – jakie działania i jaki rodzaj ruchu przyniosą sprzedaż? Wychodząc z tego założenia, można następnie tworzyć odpowiednią strategię pozyskiwania klientów i pozycjonowania sklepu pod odpowiednie frazy kluczowe. Z powyższych powodów w e-commerce jeszcze ważniejsze jest przyciąganie jakościowego ruchu, który będzie miał szansę na konwersję.

3. Prowadzenie bloga

Firmy usługowe korzystają z blogowania jako skutecznego narzędzia SEO. Metoda ta również ma wpływ na lepsze pozycjonowanie sklepów internetowych, jednak będzie wymagać nieco innego podejścia. W e-commerce blogi służą głównie przenoszeniu klientów przez kolejne etapy ścieżki sprzedaży. Niektórzy znajdą na nich podstawowe i wstępne informacje na temat wyboru produktów z danej branży. Jeśli jednak chodzi o grupę klientów, którzy już zawęzili swój wybór, tutaj przydatne okażą się rozbudowane testy i recenzje konkretnych produktów.

Jednocześnie prowadząc takiego bloga e-commerce stale należy uważać na to, aby treści publikowanych postów nie były same w sobie zbyt sprzedażowe, a skupiały się na dostarczaniu wartości czytelnikom.

4. Kwestie techniczne

W przypadku sklepów internetowych pod uwagę należy wziąć pewne unikalne czynniki, wynikające z ich budowy. Dodatkowo ilość technikaliów, z jaką mamy do czynienia w przypadku sklepu internetowego, jest nieporównywalnie większa w zestawieniu z typową stroną internetową. Stwarza to też unikalne wyzwania w przypadku SEO, które wymaga stosowania innego podejścia.

Podsumowanie

Jak zatem widać, SEO w kontekście e-commerce wygląda w wielu aspektach zupełnie inaczej. Z tego też powodu, jeżeli zależy Ci na pozycjonowaniu swojego sklepu, powinieneś skorzystać z usługi dostosowanej specjalnie pod takie potrzeby.

Podobał Ci się ten artykuł? Wystaw ocenę

5,0
5,0/5 (1 opinia)
5100%
40%
30%
20%
10%

Dodaj komentarz

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.

Reklama PPC – czym jest, jakie są jej zalety i kiedy warto z niej korzystać?
7 korzyści, jakie SEO daje dla e-commerce