Reklama PPC

Reklama PPC – czym jest, jakie są jej zalety i kiedy warto z niej korzystać?

Czy chciałbyś wygenerować więcej ruchu na swojej stronie internetowej? Jedną z głównych metod, za pomocą których można zrealizować ten cel, jest SEO. W jego przypadku dąży się do tego, aby witryna pozycjonowała się jak najwyżej na wybrane słowa kluczowe, generując w ten sposób ruch organiczny.

Istnieje jednak inny sposób – reklamy PPC. W tym artykule dowiesz się, na czym polega reklama PPC, jakie są jej zalety i kiedy warto z niej korzystać.

Reklama PPC – czym jest?

Sam skrót PPC pochodzi od nazwy usługi Pay Per Click (płatność za kliknięcie). Jest to stosowany w marketingu internetowym model, w którym reklamodawcy uiszczają opłatę za każde kliknięcie ich reklamy. Można powiedzieć, że jest to niejako bezpośrednie „kupowanie” wizyt na swojej stronie internetowej.

Same zaś reklamy, które internauci mogą kliknąć, muszą oczywiście pojawić się w konkretnych miejscach – najlepiej odpowiednio widocznych. Z tego powodu model ten jest często wykorzystywany w przypadku wyszukiwarek internetowych, a jak wiadomo, największą z nich jest Google.

Google Ads (wcześniej znane jako Google Adwords) to obecnie najpopularniejsza sieć reklam PPC na świecie. Same reklamy pojawiają się zazwyczaj na samej górze wyników wyszukiwania:

Przykład reklam PPC w wynikach wyszukiwania Google

To, jakie reklamy PPC pojawią się użytkownikowi, jest uzależnione od wpisanych słów kluczowych. Reklamodawca przed uruchomieniem takiej reklamy musi ustalić, z jakimi frazami kluczowymi powinna być powiązana jego reklama PPC.

To, która oferta pojawi się na samej górze, w pewnym stopniu zależy od jakości samej strony internetowej. Duże znaczenie ma także wysokość maksymalnej stawki, jaką reklamodawca jest gotowy zapłacić za najwyższe miejsce. Cały ten proces działa tak naprawdę na zasadzie aukcji, gdzie płacący najwięcej wygrywa.

Reklama PPC – najważniejsze zalety

Korzystanie z reklam PPC niesie ze sobą wiele korzyści. Przyjrzyjmy się kilku z nim:

Możliwość pomiaru i analizy

Reklamy PPC realizowane przez Google Ads jesteś w stanie całkiem dokładnie i skutecznie mierzyć oraz analizować. Dzięki temu uzyskasz wgląd w takie szczegóły jak odwiedziny i konwersje. Realizując cele biznesowe, nie możesz pozostawiać niczego w sferze domysłów, gdyż na pewno chcesz mieć wgląd w zwrot z podejmowanych inwestycji. PPC dokładnie na to pozwala.

Natychmiastowe rezultaty

Nawet jeżeli dopiero zaczynasz promocję wybranych usług czy produktów, odpowiednia inwestycja w PPC pozwoli Ci szybko wybić się na rynku. SEO oczywiście także daje świetne rezultaty, jednak są one widoczne dopiero po czasie.

Weźmy także dla porównania takie kanały marketingowe jak media społecznościowe i e-maile. W ich przypadku możesz dotrzeć w zasadzie tylko do tych osób, które już masz w zasięgach. W przypadku PPC jesteś za to w stanie od razu targetować osoby, które nawet nie mają pojęcia o istnieniu Twojej firmy.

Bardziej pewne rezultaty

W przypadku SEO, nawet jeśli podejmujesz bardzo zaawansowane działania w zakresie pozycjonowania, dalej nie będziesz mieć całkowitej pewności, czy uda Ci się wybić na najwyższe pozycje, jeśli chodzi o pożądane frazy kluczowe. Z PPC, jeśli masz odpowiedni budżet, bycie w TOP jest praktycznie gwarantowane.

Budowanie świadomości marki

Jak wspomniałem, wybicie się z SEO zajmuje nieco czasu. W przypadku PPC Twoja firma może od razu stać się widoczna na frazy powiązane z branżą, w której działasz. W ten sposób możesz bardzo skutecznie budować świadomość marki. Nawet jeśli nie uzyskasz wielu wejść dzięki uruchomionym reklamom PPC, będziesz przynajmniej widoczny.

PPC czy SEO – co wybrać?

W pewnym momencie będziesz musiał wybrać, w co warto zainwestować więcej budżetu marketingowego. Rozważmy kilka scenariuszy:

Wprowadzasz bardzo innowacyjny produkt

Aby wybić się dzięki SEO, musisz wypozycjonować się na frazy, które są faktycznie wpisywane w Google. W przypadku innowacyjnych rozwiązań w grę wchodzą usługi (a więc i słowa kluczowe), które jeszcze wcześniej nikomu nie przychodziły na myśl.

W takim przypadku lepiej będzie zbudować świadomość marki oraz oferowanych usług za pomocą PPC.

Przygotowujesz ograniczoną czasowo ofertę

Weźmy dla przykładu organizację eventu. Wydarzenie takie jest oczywiście ogłaszane odpowiednio wcześnie, ale raczej nie aż tak, aby strona mu poświęcona była w stanie zdobyć odpowiednie pozycjonowanie. Oprócz tego, gdy event już się zakończy, poświęcona mu strona będzie niepotrzebna.

Zależy nam w takim razie na szybkich efektach, a sama oferta także istnieje przez pewien stosunkowo krótki czas. Tutaj także lepiej wykorzystać PPC.

Planujesz w pewnym momencie sprzedać swoją stronę

Jeśli bierzesz pod uwagę to, że będziesz chciał sprzedać stronę bloga/firmy/sklepu itd. powinno zależeć Ci na stałym i wysokim ruchu. To właśnie ten czynnik w dużym stopniu wpływa na postrzegalną wartość strony. Jeśli przestajesz płacić za PPC, ruch automatycznie znika.

Skoro zależy nam na wysokim ruchu organicznym z perspektywy długoterminowej, lepiej będzie zainwestować w SEO.

Podsumowanie

Reklamy PPC mają wiele zalet, dlatego na pewno warto w nie inwestować. Jednak najlepsze wyniki daje połączenie PPC z SEO, dzięki czemu mogą wzajemnie się uzupełniać. Właśnie temu przyjrzymy się w kolejnym artykule.

Podobał Ci się ten artykuł? Wystaw ocenę

5,0
Rated 5,0 out of 5
5,0/5 (1 opinia)
5100%
40%
30%
20%
10%

Dodaj komentarz

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.

7 powodów, dla których warto połączyć reklamę PPC z SEO
Klasyczne SEO, a SEO dla e-commerce – jakie są różnice?