e-commerce

7 korzyści, jakie SEO daje dla e-commerce

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, SEO będzie odgrywać kluczową rolę w jego sukcesie. Samo SEO, zwane potocznie także pozycjonowaniem stron WWW, odnosi się do wszelkich praktyk, których celem jest poprawienie widoczności danej strony w wynikach wyszukiwania. Dlaczego jest ono takie ważne? Jak podaje badanie przeprowadzone przez Forrester, 71% osób wykorzystuje wyszukiwarki internetowe, aby znaleźć informacje na temat produktów, usług i marek.

Z tego, jak i innych powodów inwestycja w SEO w przypadku e-commerce będzie kluczowa. Jakie jeszcze korzyści przynoszą tego typu działania dla tej branży? W tym artykule poznasz 7 z nich.

1. SEO generuje jakościowy ruch, a ruch generuje sprzedaż

Zaczynając od podstaw, należy zaznaczyć, że im bardziej stargetowany docelowy klient, tym większa szansa, że dokona zakupu. Z kolei prawdopodobieństwo wygenerowania sprzedaży wzrasta jeszcze bardziej, gdy takich odwiedzających jest więcej.

SEO pozwoli osiągnąć oba te cele. Optymalizacja oczywiście zwiększy ogólny ruch na stronie. Z kolei poprzez pozycjonowanie sklepu internetowego pod odpowiednie słowa kluczowe uda się sprowadzić właściwy ruch. Przykładem może być optymalizacja pod pewne frazy z długim ogonem. Zwykle nie są one zbyt popularne, jednak z racji swojego rozbudowania często zawierają w sobie dość jasno sprecyzowaną potrzebę. Chociażby fraza myszka e-sportowa dla gracza leworęcznego mówi nam znacznie więcej o tym, czego szuka klient, niż po prostu myszka komputerowa. Skuteczne SEO pozwoli zidentyfikować tego typu niszowe zapytania Twojej grupy docelowej, a następnie zoptymalizować pod nie sklep.

2. SEO gwarantuje świetny zwrot z poniesionych inwestycji

Jedną z większych zalet SEO dla sklepów internetowych jest wartość inwestycyjna – z czasem działania te zaczynają przynosić proporcjonalnie coraz lepsze i stabilniejsze efekty. Jednocześnie sprawia to, że koszty samej promocji można uznać za ogólnie mniejsze w stosunku do tradycyjnych form.

Jeśli uda Ci się zdobyć dobrą widoczność w Google, odniesione korzyści będzie się dało uznać za długoterminowe, gdyż z czasem domyślna pozycja sklepu uplasuje się ogólnie wyżej. Oczywiście utrzymanie tego stanu rzeczy będzie wymagać stałych inwestycji, jednak ROI w takiej sytuacji jest naprawdę korzystne.

3. SEO wpływa na user experience

User experience, czyli doświadczenie użytkownika na stronie to także czynnik mający duże znaczenie przy generowaniu sprzedaży. Jednak jaki ma ono związek z SEO? Otóż w skład optymalizacji stron internetowych wchodzi wiele czynników, które mają wpływ na wygodę korzystania z witryny. Obejmują one takie kwestie jak:

  • Prędkość ładowania strony
  • Nawigacja
  • Dostosowanie do urządzeń mobilnych

Podczas działań SEO zwracana jest uwaga na te, jak i wiele innych, podobnych czynników. Można zatem powiedzieć, że skuteczna optymalizacja i pozycjonowanie będzie wpływać znacząco na ogólną jakość sklepu internetowego.

kupowanie online

4. SEO wpłynie korzystnie na tradycyjną sprzedaż generowaną przez sklep

W powyższych podpunktach skupialiśmy się przede wszystkim na tym, jakie korzyści SEO daje z punktu widzenia obecności w sieci. Jeśli jednak w swoim sklepie prowadzisz także (a może przede wszystkim) tradycyjną sprzedaż, pozycjonowanie także okaże się dla niego bardzo korzystne.

Istnieje nawet cała podgałąź SEO dotycząca tzw. pozycjonowania lokalnego, której celem jest zoptymalizowanie strony tak, aby była widoczna zwłaszcza w przypadku wyszukiwań lokalnych (np. sklep z częściami samochodowymi Poznań).

5. SEO to ważny element procesu sprzedażowego

Tradycyjny model ścieżki klienta obejmuje kilka etapów, jak np.:

  • Świadomość marki i produktu
  • Zainteresowanie produktem
  • Chęć dokonania zakupu

SEO będzie cały czas odgrywać znaczącą rolę w procesie sprzedaży, gdyż jego wartość nie kończy się wraz z zaprzestaniem samej kampanii. Dla przykładu klient dowie się w ogóle o istnieniu Twojego sklepu dzięki temu, że adres strony pojawi się w wynikach wyszukiwania, w mediach społecznościowych itp. Gdy już będzie na etapie zainteresowania konkretnym produktem, trafi on na stronę sklepu, która została zoptymalizowana pod odpowiednie frazy kluczowe. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji zapewne będzie miał pewne pytania i obawy. Je z kolei można zaadresować na blogu sklepu, na którym zostaną zamieszczone artykuły dotyczące takich zagadnień. Publikacja contentu mającego związek z tym, co interesuje docelowych kupujących, to część działań z zakresu SEO.

6. SEO buduje wiarygodność

Jeśli adres Twojego sklepu zacznie się wyświetlać na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania, automatycznie klienci zaczną domyślać się, że mają do czynienia z jednym z ważniejszych graczy na rynku. Taki stan rzeczy świetnie sprzyja budowaniu świadomości i rozpoznawalności marki.

7. SEO to bardzo dobry sposób na rywalizację z większymi firmami

Jeśli prowadzisz mały biznes, konkurowanie z dużymi graczami na rynku może być bardzo trudne. Jednak dzięki dobrze przemyślanej kampanii SEO będziesz w stanie zdobyć swój kawałek rynku, choćby przez pozycjonowanie się na niszowe frazy kluczowe, które nie są jeszcze aż tak konkurencyjne. Oprócz tego koszty SEO oraz zwrot z inwestycji poniesionych na jego rzecz są bardzo korzystne w porównaniu choćby z tradycyjnymi reklamami.

Podsumowanie

Oprócz omówionych w tym artykule 7 korzyści można by ich wymienić znacznie więcej. Nie ma zatem wątpliwości, że SEO dla e-commerce to bardzo dobra inwestycja. W następnym artykule przyjrzymy się z kolei, jakie można wymienić różnice między SEO dla zwykłych stron internetowych a dla sklepów oraz z czego one wynikają.

Podobał Ci się ten artykuł? Wystaw ocenę

0,0
Rated 0,0 out of 5
0,0/5 (0 opinii)
50%
40%
30%
20%
10%

Dodaj komentarz

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.

Klasyczne SEO, a SEO dla e-commerce – jakie są różnice?
Na czym polega marketing afiliacyjny?