Rich snippets – czym są i jak wykorzystać je w SEO

Rich snippets – czym są i jak wykorzystać je w SEO?

Świetny content i dobry profil linków to oczywiście podstawy pozycjonowania stron. Jak jednak wypromować witrynę jeszcze skuteczniej, a do tego wyróżnić swoją ofertę w wynikach wyszukiwania? Odpowiedź brzmi – rich snippets.

W tym artykule dowiesz się, czym są, i jak je wykorzystać w SEO.

Czym są rich snippets?

Rich snippets, czyli fragmenty lub elementy rozszerzone, to dodatkowe człony, które wzbogacają wyniki wyszukiwania. Przy ich tworzeniu wykorzystuje się dane strukturalne.

Na co dzień zapewne często widzisz rich snippets w wynikach wyszukiwania. W wyraźny sposób sprawiają one, że dana pozycja wyróżnia się na tle reszty:

Jak jednak dochodzi do tego, że standardowe wyniki wyszukiwania są wzbogacone o takie elementy? Za wszystkim stoi Schema.org.

Dane strukturalne i Schema.org

Schema.org to projekt, którego celem jest rozwijanie uniwersalnego języka kodowania dla fragmentów rozszerzonych oraz wyznaczanie standardów w tej kwestii. Inicjatywa ta jest rozwijana od 2011 roku.

Swego czasu fragmenty rozszerzone kodowano bezpośrednio do HTML. Proces ten był jednak czasochłonny i trudny, przez co rich snippets nie cieszyły się zbyt dużą popularnością.

Przełom nastąpił dzięki wprowadzeniu JSON-LD. Jest to format oparty o JavaScript. Dzięki niemu dodawanie odpowiedniego kodu do już istniejącego zapisu HTML jest znacznie łatwiejsze, a same boty Google są w stanie lepiej odczytywać takie dane.

Dane strukturalne – jak je zaimplementować?

Aby zacząć cały proces, na samym początku należy oczywiście zidentyfikować charakterystyczne dane kontekstowe, które da się odpowiednio oznaczyć. W zależności od tego, czego dotyczy dana strona, może to być cena, waga, data produkcji, stan magazynowy, ocena klientów itp.

Dane strukturalne mogą przybierać różną formę, a mikrodane to najpopularniejsza z nich. Do ich oznaczania wykorzystuje się Microdata Markup – język, który jest kompatybilny z HTML5.

Po odpowiednim zaimplementowaniu mikrodanych będą one widoczne w odpowiadających im wynikach wyszukiwania, jak przedstawiono to na wcześniejszym przykładzie dotyczącym telefonu LG K10.

Rich snippets nie należy mylić z Featured Snippet. Ten drugi element to także pewna forma wzbogaconych wyników wyszukiwania, jednak nie powstaje on dzięki wykorzystaniu danych strukturalnych. W jego przypadku Google wybiera według swojego uznania najlepszą odpowiedź na dane zapytanie i wyróżnia powiązany fragment ze strony na samej górze wyników wyszukiwania:

Dane strukturalne i SEO

Dane strukturalne nie są czynnikiem rankingowym, jednak Google zdecydowanie zaleca korzystanie z nich w celu poprawy pozycjonowania strony internetowej.

Jednym z głównych powodów przemawiającym za ich stosowaniem jest to, że dodatkowy kod pomaga botom Google lepiej zrozumieć, jakiej tematyki dotyczy Twoja strona. Dzięki temu są w stanie skuteczniej dopasować treść do konkretnych zapytań.

Wszystko to ma pośredni (ale nadal ważny) wpływ na czynniki rankingowe jak współczynnik klikalności, współczynnik odbicia czy czas spędzony na stronie, dzięki czemu pozycjonowanie Twojej witryny znacznie się poprawia.

Zawsze powinieneś starać się wyciągać jak najwięcej ze swojej obecności w wynikach wyszukiwania – w końcu znalezienie się wysoko w Google to nie lada wyczyn. Dane strukturalne dokładnie Ci w tym pomogą. Wszystkie dodatkowe elementy, które dostarczają potencjalnym klientom większą ilość informacji, pomogą im w podjęciu decyzji, aby kliknąć Twój link.

Dane strukturalne – z których z nich warto korzystać?

Na Schema.org znajdziesz całe mnóstwo różnych typów danych strukturalnych. Przybliżmy sobie te, które sprawdzą się w przypadku większości stron internetowych:

1. Cena

Dla wielu osób cena produktu/usługi to najważniejszy czynnik podczas podejmowania decyzji. Jeśli klient szybko się z nią zapozna, zapewne będzie gotowy także spojrzeć na inne szczegóły oferty.

2. Dostępność produktu

W przypadku niektórych produktów całkiem często zdarza się, że są one niedostępne. Jasny komunikat już na stronie wyników wyszukiwania informujący o tym, że towar jest na stanie, na pewno zachęci do odwiedzenia strony.

3. Średnia ocena i liczba ocen

Podczas podejmowania różnych decyzji kierujemy się mocno opinią innych. Warto dlatego jak najszybciej poinformować o tym, jak dany produkt jest traktowany przez innych. Jeśli obok wysokiej oceny znajduje się także liczba wskazująca na dużą ilość głosów, wskaże to na popularność oferty.

Oceny klientów i ich liczbę można stosować nie tylko w przypadku produktów – warto je zamieszczać także przy wpisach blogowych czy poradnikach, jeśli chcesz szczególnie wypromować dany content na stronie.

4. Linki nawigacyjne

Rozbudowana strona z dużą ilością contentu jest jak najbardziej korzystna z punktu widzenia pozycjonowania, jednak może sprawiać problemy użytkownikom, jeśli chodzi o nawigację. Za pomocą fragmentów rozszerzonych możesz jednak dodać linki do odpowiednich kategorii już w wynikach wyszukiwania:

Rich snippets – podsumowanie

Fragmenty rozszerzone mogą bardzo pomóc Twojej stronie wyróżnić się w wynikach wyszukiwania. Warto zatem poświęcić nieco czasu, aby prawidłowo je zaimplementować.

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.

Google MUM – wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej ambitnej technologii
E-commerce – rozwiązania open source czy płatne SaaS?