Google MUM – wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej ambitnej technologii

Google MUM – wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej ambitnej technologii

MUM to jedna z ciekawszych technologii, jakie w ostatnim czasie zostały zapowiedziane przez Google. Czego zatem dotyczy? Jak wpłynie na SEO oraz marketing? Czy możesz przygotować się na jej wprowadzenie? Tego dowiesz się w tym artykule.

Wprowadzenie do Google MUM – czym są modele multimodalne?

Multimodalność to złożona technika uczenia maszynowego, która porównuje i łączy informacje z wielu źródeł w celu utworzenia pojedynczej odpowiedzi. Człon „modalny” w tym terminie odnosi się do procesu agregacji informacji z różnych mediów, takich jak:

  • dane wizualne z obrazów i wideo
  • dane językowe z dokumentów tekstowych
  • dane audio z muzyki i nagrań dźwiękowych

Takie informacje, czyli modalności, są następnie włączane do zbioru danych treningowych dla modeli uczenia maszynowego. Multimodalna analiza sentymentu może na przykład badać różne kombinacje danych tekstowych, dźwiękowych i wizualnych, aby ocenić nacechowanie emocjonalne danego wydarzenia.

Google MUM – czym jest?

Celem MUM (Multitask Unified Model – Wielozadaniowy Ujednolicony Model) jest zaadresowanie rosnących obecnie wymagań użytkowników Google poprzez zastosowanie algorytmu napędzanego sztuczną inteligencją. Podczas przeszukiwania sieci w przypadku wielu zagadnień konieczne jest wprowadzanie wielu zapytań, aby uzyskać satysfakcjonującą odpowiedź. Oprócz tego problem stanowią bariery geograficzne i językowe.

Google MUM jest odpowiedzią na te kwestie, gdyż ma pozwalać wyciągać informacje z treści pisanych, obrazów, materiałów video i audio w sposób, który nigdy wcześniej nie był możliwy. Wyeliminuje to konieczność wprowadzania wielokrotnych zapytań w celu uzyskania bardziej szczegółowych odpowiedzi.

Jak ma do tego dojść? Wszystko za sprawą wspomnianych wcześniej modeli multimodalnych, które sprawią, że Google zacznie traktować media jako modalności. To właśnie dzięki takiemu podejściu w przypadku jednego zapytania Google będzie w stanie zbierać informacje w 75 różnych językach w formatach tekstowych, graficznych, audio oraz video i łączyć je, aby zapewnić użytkownikom holistyczne, jak i kompleksowe doświadczenie wyszukiwania, odpowiadając nawet na najbardziej złożone zapytania.

Aktualizacja MUM oznacza, że wyszukiwania będą zwracać informacje zdobyte z większej ilości źródeł w jeszcze skuteczniejszy sposób.

Google chce zadbać o to, aby MUM funkcjonowało jak najlepiej. W tym celu podjęte zostały następujące działania:

  • Pod uwagę będzie brany feedback od pracowników Search Quality Team, którzy w swojej pracy polegają na Search Quality Rater Guidelines.
  • Podobnie jak w przypadku aktualizacji BERT (Bidirectional Encoder Representations from Transformers) z 2019 roku, MUM zostanie poddany takim samym procesom oceny, które są stosowane w kontekście modeli wyszukiwania Google.
  • Podczas rozwoju MUM pod uwagę będą brane najnowsze odkrycia, które pozwalają zredukować ślad węglowy w procesie trenowania sieci neuronowych.

Google MUM – praktyczne zastosowanie

Same założenia Google MUM brzmią bardzo ciekawie. Jakie zastosowanie ta technologia może mieć w praktyce? Przybliżmy sobie przykład, jaki przytoczyło samo Google.

Wszedłeś na szczyt Mount Adams w USA. Podczas następnej jesieni chcesz zdobyć górę Fudżi w Japonii. Jako że mowa o innych szczytach i regionach, chcesz dowiedzieć się, co zrobić inaczej, aby być dobrze przygotowanym.

Oczywiście obecnie Google jest świetną pomocą. Jeśli jednak chcesz znaleźć wyczerpujące odpowiedzi, będziesz musiał przeprowadzić wiele przemyślanych wyszukiwań dotyczących odpowiedniego sprzętu, wysokości każdej z gór, średniej temperatury podczas jesieni, poziomu trudności szlaków turystycznych itp.

Po wprowadzeniu wielu zapytań i zsyntezowaniu informacji w końcu dowiesz się tego, czego chciałeś.

Gdybyś jednak rozmawiał z ekspertem od wspinaczek górskich, wystarczyłoby, abyś zadał jedno pytanie: „co powinienem zrobić inaczej, aby dobrze się przygotować?”. Otrzymałbyś przemyślaną odpowiedź, która bierze pod uwagę niuanse Twojej indywidualnej sytuacji.

Takich przykładów jest mnóstwo. Być może wiesz, jak dobrać części do komputera gamingowego, jednak czy z taką wiedzą byłbyś w stanie od razu ustalić, jak mądrze i tanio zakupić PC o zastosowaniu biurowym? Na pewno pod uwagę trzeba byłoby wziąć inne czynniki. Według Google w przypadku tego typu złożonych zagadnień wprowadzamy średnio 8 zapytań, aby znaleźć potrzebne informacje.

Wróćmy do wcześniejszego przykładu. Jako że MUM pozwala wyszukiwarce przedstawiać spostrzeżenia oparte na głębokiej wiedzy o świecie, Google będzie w stanie podkreślić, że choć obie góry są mniej więcej tej samej wysokości, to jednak w przypadku Fudżi jesień jest porą deszczową. W takiej sytuacji warto wyposażyć się w nieprzemakalną kurtkę.

Co bardzo istotne MUM będzie w stanie odpowiadać nie tylko na zapytania tekstowe, ale także interpretować zdjęcia i filmy. Będziemy mogli na przykład sfotografować swoje buty i zapytać, czy sprawdzą się podczas wspinaczki na Fuji. MUM na podstawie przesłanego zdjęcia określi właściwości wskazanych butów wyszukując ich specyfikację, następnie zapozna się z warunkami na szlakach na Fuji (klimat, specyfika terenu) i na tej podstawie oceni trafność wyboru.

MUM - sztuczna inteligencja w Google

MUM jest także w stanie zasugerować powiązane tematy, którym warto się bliżej przyjrzeć jak najlepiej oceniany sprzęt lub zalecane ćwiczenia, biorąc pod uwagę treści pisane, graficzne, audio oraz video. Dzięki temu może zwrócić listę zdjęć produktów, filmów na YouTube, podcastów i przydatnych artykułów.

Google MUM – jak wygląda przyszłość?

Pierwsza informacja na temat MUM pojawiła się 18 maja 2021 roku w tym artykule od Google. Nie podano wtedy szczegółów dotyczących jej pełnego wprowadzenia. Jako że założenia są dość ambitne, zapewne może minąć jeszcze nawet parę lat, zanim będzie ona w pełni gotowa. Skąd takie przypuszczenia?

Google MUM ma wiele wspólnego z BERT, będąc jednocześnie dużym rozwinięciem założeń i zastosowań tej technologii. BERT został stworzony w 2018 roku. Google ogłosiło jego istnienie w 2019, a w 2020 roku działał on już w przypadku praktycznie wszystkich zapytań anglojęzycznych. Z drugiej strony jego fundamenty powstały w 2015 roku.

Jak więc widać rozwój i integracja tego typu rozwiązań to dość długoterminowe zadanie. Warto też pamiętać, że Google już nie raz ogłaszało wprowadzanie pewnych rozwiązań, aby następnie je przełożyć lub częściowo się z nich wycofać.

Google MUM – jak wpłynie na SEO?

Jako że nie wiemy jeszcze za wiele na temat omawianej technologii, a data jej wprowadzenia nie jest znana, trudno dokonać dokładnych przewidywań.

Z tego, co do tej pory wiadomo, można spodziewać się następujących zjawisk:

1. Więcej wyszukiwań bez kliknięcia

Tzw. zero click searches mają miejsce wtedy, gdy użytkownik znajduje potrzebne informacje na stronie wyników wyszukiwania, nie otwierając żadnego linka. Zazwyczaj zdobywa je wtedy dzięki wyróżnionym fragmentom z odpowiedzią, profilom Google Moja Firma, czy Grafie wiedzy Google.

Jeśli odpowiedzi wygenerowane przez Google MUM także będą przedstawiane na stronie wyników wyszukiwania, mogą przyczynić się do wzrostu ilości zapytań bez kliknięcia. Z drugiej strony nie wiadomo jeszcze, jak Google zamierza je prezentować.

2. Większe zasięgi

Jeśli dzięki MUM Google będzie skutecznie zaciągać informacje z różnych języków, to istnieje szansa, że np. treści polskojęzyczne dotrą do użytkowników z całego świata.

Z drugiej strony nie wiemy, czy Google będzie wtedy faktycznie przekierowywać na automatycznie przetłumaczoną wersję docelowej strony.

3. Duże zmiany w wolumenach zapytań

Jak już wcześniej wspomniałem, uzyskanie informacji w przypadku złożonych kwestii często wymaga wprowadzenia wielu zapytań. Jeśli Google MUM będzie działać tak, jak jest to opisywane, zapewne bardzo to się zmieni. W rezultacie liczne frazy kluczowe staną się po prostu mniej popularne. Możliwe nawet, że sam czas spędzony na korzystaniu z wyszukiwarki w globalnej skali w zauważalny sposób się zmniejszy.

4. Duże zmiany w typach zapytań

Biorąc pod uwagę wnioski z wcześniejszego podpunktu, można także spodziewać się, że jeszcze bardziej wzrośnie popularność złożonych i szczegółowych zapytań na długi ogon. Dzięki MUM Google będzie w stanie jeszcze dokładniej je analizować.

Google MUM – podsumowanie

MUM to niewątpliwie kolejny ciekawy projekt Google, który może wprowadzić małą rewolucję. W założeniach ma pozwolić użytkownikom jeszcze szybciej i łatwiej uzyskiwać odpowiedzi nawet na bardzo złożone i spersonalizowane zapytania.

Z drugiej strony nie znamy zbyt wielu szczegółów co do wdrożenia MUM. Jak zatem przygotować się na ten ewentualny update? Pozostaje po prostu tworzyć dobry content, który porusza zróżnicowane niuanse danych zagadnień. Dzięki temu korzyści odniesiesz już teraz, a jeśli aktualizacja zostanie wprowadzona, Google będzie w stanie posługiwać się zasobami Twojej strony, aby przygotować złożone odpowiedzi na zapytania.

W SEO zawsze trzeba być gotowym na zmiany – MUM może wprowadzić ich całkiem sporo.

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.

Jak ulepszyć strategię SEO w oparciu o intencję wyszukiwania?
Rich snippets – czym są i jak wykorzystać je w SEO?