E-commerce – rozwiązania open source czy płatne SaaS

E-commerce – rozwiązania open source czy płatne SaaS?

Wybranie platformy e-commerce to trudne zadanie. Na rynku dostępnych jest wiele ofert, które różnią się od siebie pod wieloma względami. Na co zatem się zdecydować?

W tym artykule przyjrzymy się dwóm głównym rozwiązaniom w e-commerce – darmowym platformom open source oraz komercyjnym SaaS (Software as a Service).

E-commerce SaaS – czym jest?

SaaS to model licencjonowania i dostarczania oprogramowania, w którym dostęp do niego udzielany jest w formie subskrypcji. Użytkownicy płacą miesięczną stawkę abonamentową – zwykle jest ona dostępna w kilku wariantach, które różnią się od siebie ceną i zakresem funkcji oraz wydajności. Rozwiązanie takie można także określić jako oprogramowanie web-based, gdyż nie jest ono instalowane bezpośrednio na urządzeniach użytkowników, lecz zapewniane pośrednio przez dostawcę.

Taka cecha wiąże się z licznymi zaletami, gdyż korzystając platformy SaaS, nie musisz martwić się o kwestie hostingu, utrzymania i (do pewnego zakresu) bezpieczeństwa. Z drugiej strony użytkownicy mają ograniczone możliwości, jeśli chodzi o edycję działania sklepu i wprowadzanie zmian w kodzie źródłowym.

Popularne przykłady platform SaaS:

 • BigCommerce
 • Shoplo
 • I-systems
 • Volusion
 • Squarespace
 • Shopify i Shopify Plus

E-commerce open source – czym jest?

W przypadku oprogramowania open source użytkownicy mogą swobodnie przeglądać, edytować i rozpowszechniać kod źródłowy. Dzięki temu takie programy są otwarcie rozwijane przez całą społeczność użytkowników.

Taki charakter tego rozwiązania daje praktycznie nieograniczoną swobodę, jeśli chodzi o dostosowywanie platformy pod swoje potrzeby, pod warunkiem, że jesteś w stanie wykorzystać umiejętności dobrych programistów.

W przeciwieństwie do SaaS platformy open source nie są tak bardzo przystępne dla początkujących użytkowników, gdyż większością rzeczy (w tym hostingiem i utrzymaniem) należy zajmować się samodzielnie.

Popularne przykłady platform open source:

 • Magento
 • WooCommerce (wtyczka do WordPressa)
 • X-Cart
 • PrestaShop
 • OpenCart
Wtyczka WooCommerce
Wtyczka WooCommerce do WordPressa

Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu, jak oba typy rozwiązań prezentują się, gdy porównamy je pod kątem kilku najważniejszych czynników:

Koszty

Całościowy koszt korzystania z rozwiązań open source lub SaaS może być bardzo różny – wszystko zależy od Twoich potrzeb i skali biznesu.

Sama możliwość używania platformy open source nie wiąże się z żadnymi wydatkami. Dodatkowo w przypadku tych popularniejszych nie jest także trudno znaleźć darmowe rozszerzenia, które pozwolą dodać nowe funkcje.

Z drugiej strony musisz samodzielnie zadbać o inne wydatki jak:

 • Domena
 • Hosting
 • Zakup i implementacja certyfikatu SSL
 • Płatne rozszerzenia
 • Usługi programistów przygotowujących dedykowane rozwiązania

Pamiętaj też, że niektóre platformy e-commerce open source funkcjonują w płatnej wersji. Przykładem jest choćby Magento Commerce, które dalej zachowuje otwartą strukturę, jednak daje jeszcze więcej możliwości w porównaniu do darmowego wariantu. Koszt rocznej licencji zaczyna się od 22 000 dolarów amerykańskich.

W przypadku SaaS największa część kosztów sprowadza się do abonamentu. Opłata może wynosić od jedynie kilkudziesięciu złotych miesięcznie do nawet kilkuset lub powyżej tysiąca w przypadku rozwiązań dla dużych firm:

Shoplo cennik

Cennik Shoplo

Niektóre platformy (np. Shopify) pobierają także prowizję za każdą dokonaną sprzedaż, co należy wziąć pod uwagę. Dodatkowe koszty mogą także obejmować płatne rozszerzenia lub szablony.

Szybkość i prostota wdrożenia

Platformy e-commerce open source są trudne, jeśli chodzi o instalację oraz konfigurację, gdyż wymagają umiejętności technicznych i zwykle także znajomości kodowania.

Wyzwanie jest jeszcze większe, jeśli chcesz budować swój sklep od podstaw, nie korzystając przy tym z gotowych szablonów czy rozszerzeń, gdyż planujesz wszystko dostosować dokładnie pod swoje indywidualne potrzeby.

Takie działania zwykle wymagają skorzystania z usług profesjonalnego e-commerce software house’u, zwłaszcza w przypadku szczególnie rozbudowanych i trudnych w obsłudze platform jak Magento.

Jeśli zaś chodzi o SaaS, sprawa jest znacznie prostsza. Oczywiście opanowanie danego oprogramowania wymaga czasu, jednak rozpoczęcie sprzedaży jest znacznie łatwiejsze i szybsze. To właśnie dzięki popularności takich platform jak Shopify mnóstwo osób, w tym takie, które nie mają żadnych umiejętności programistycznych, było w stanie założyć biznes e-commerce.

Wsparcie i debugging

Twórcy platform open source z reguły nie oferują pomocy technicznej. Takie rozwiązania mają otwarty charakter, dlatego każdy użytkownik może swobodnie wprowadzać bardzo zróżnicowane funkcje. Trudno w takiej sytuacji oczekiwać, aby support był w stanie zapewnić jakościowe wsparcie w przypadku tak wielu zróżnicowanych scenariuszy. Wyjątkiem są tutaj płatne wersje otwartych platform e-commerce, gdyż np. Magento Commerce oferuje oficjalną pomoc techniczną.

Z drugiej strony wokół platform open source gromadzi się zwykle liczna społeczność użytkowników, dlatego przeglądając tematyczne fora dyskusyjne, zapewne znajdziesz rozwiązanie trapiącego Cię problemu. Jeśli zaś samemu zadasz pytanie, zapewne otrzymasz pomoc.

W przypadku rozwiązań SaaS optymalizacja oprogramowania, dodawanie nowych funkcji i naprawa błędów jest po prostu wliczona w abonament. Wszyscy użytkownicy mogą także liczyć na wsparcie techniczne, choć często klienci korzystający z droższych subskrypcji mają pierwszeństwo, a sam support obejmuje więcej czynności.

Open source czy komercyjne SaaS – co wybrać?

Przy wyborze tym wszystko sprowadza się do Twoich warunków i potrzeb. Czy jesteś techniczną osobą, potrafisz programować lub stać Cię na zespół developerów? Jeśli tak, to rozwiązanie open source da Ci więcej swobody. Jeśli jednak nie, to SaaS okaże się znacznie lepszym wyborem.

Jak chcesz rozdysponować swój budżet i moce przerobowe? Oba rozwiązania potrafią być całkiem kosztowne. Jeśli jednak chciałbyś przeznaczyć mniej pieniędzy i czasu na rozwój oraz utrzymanie technologii, a raczej przekierować wysiłki np. na marketing, SaaS okaże się świetną inwestycją.

Czy Twój sklep będzie wymagać rozwiązań dostosowanych specjalnie pod Twoje potrzeby? Czy chcesz często eksperymentować z nowymi rozszerzeniami i funkcjami? Open source w takim przypadku jest jedynym rozsądnym wyjściem.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi będzie Ci łatwiej wybrać między rozwiązaniami open source i SaaS. Przeanalizuj zatem ich wady i zalety, a następnie dobierz narzędzie dostosowane pod Twoje potrzeby.

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.

Rich snippets – czym są i jak wykorzystać je w SEO?
Czym jest First Input Delay (FID)?