Redesign sklepu internetowego – 7 przydatnych porad

Redesign sklepu internetowego – 7 przydatnych porad

Każda strona internetowa od czasu do czasu potrzebuje odświeżenia. W przypadku sklepów internetowych często jest to jeszcze ważniejsze zadanie, gdyż na wygodną nawigację i pozytywne doświadczenie klientów wpływa znacznie więcej czynników.

Jak zatem podejść do tego zadania i na co uważać? W tym artykule poznasz 7 porad na ten temat.

1. Określ jasny cel

Redesign sklepu to poważne zadanie, dlatego określ zawczasu, co dokładnie chcesz osiągnąć. „Ładny wygląd”, „większe przychody”, czy „więcej ruchu” to zrozumiałe cele, jednak nie mówią one za wiele. Postaraj się określić je tak, aby były konkretne i mierzalne.

Przy tym wszystkim planuj z długoterminowej perspektywy – jeśli już przeprowadzasz redesign, to zapewne raz na kilka lat. Warto zatem, aby przez ten okres witryna służyła tak dobrze, jak to tylko możliwe.

Określ także priorytetowy cel. Być może chciałbyś zdobywać więcej klientów dzięki działaniom z zakresu content marketingu jak prowadzenie bloga. W takim przypadku warto pomyśleć o tym, jak zmienić m.in. strony produktowe, aby zachęcać odwiedzających do zapoznania się z nowymi wpisami.

2. Posiłkuj się konkretnymi danymi

Najważniejsze decyzje dotyczące redesignu powinny być poparte dowodami. Skorzystaj z narzędzi analitycznych jak Google Analytics, aby określić, ile czasu odwiedzający spędzają na wybranych stronach, z jakich urządzeń korzystają, jak trafiają na witrynę, jaki ich odsetek konwertuje i wiele więcej.

Przydatne okażą się także programy tworzące heatmapy jak Hotjar:

Sklep online heat mapa

Dzięki takiej heatmapie możesz zidentyfikować sekcje sklepu przyciągające największą uwagę oraz te, które są raczej ignorowane.

Kieruj się tego typu podejściem opartym o dane już od samego początku – dzięki temu w przyszłości będzie Ci łatwiej ocenić, jakie efekty dały wprowadzone zmiany.

3. A może czas także na rebranding?

Rebranding to transformacja kluczowych elementów marki jak sposób komunikacji, logo oraz oferta. Jeśli sercem Twojego biznesu jest właśnie sklep internetowy, to w przypadku takiej przebudowy firmy strona także będzie musiała zostać poddana zmianom.

Gdybyś postanowił przeprowadzić rebranding stosunkowo krótki czas po zakończeniu redesignu sklepu, musiałbyś praktycznie przebudowywać stronę jeszcze raz – byłoby to tylko niepotrzebną stratą czasu i pieniędzy.

4. Zwróć uwagę na to, co robi konkurencja

Przyjrzyj się temu, jak wyglądają strony konkurencji, która stara się trafiać do podobnej grupy klientów. W ten sposób będzie Ci łatwiej ustalić, co działa i jakie wzorce warto naśladować. Oczywiście dosłowne powielanie cudzych pomysłów nie ma sensu – jednak to właśnie analiza tego, jak prezentują się strony innych graczy na rynku, pomoże Ci uniknąć zbyt powtarzalnych schematów.

Wyciągnij jak najwięcej wniosków z takiej analizy. Dzięki temu nie powtórzysz błędów, jakie zauważysz na innych stronach i szybciej wpadniesz na oryginalne pomysły.

5. Wygląd to nie wszystko

Częstym celem w przypadku redesignu sklepu jest polepszenie jego wyglądu, aby dzięki temu firma lepiej prezentowała się w sieci. Choć jest to zrozumiałe dążenie, to jednak warto pamiętać, że inne elementy jak nawigacja oraz wydajność często w praktyce są ważniejsze. W końcu jaki pożytek z tego, że Twój sklep prezentuje się naprawdę znakomicie, jeśli zamawianie na nim produktów to karkołomne zadanie?

Sklep online redesign

Pamiętaj, że Twój sklep internetowy nie jest dla Ciebie, tylko dla Twoich klientów. To oni przede wszystkim powinni otrzymać witrynę, z której świetnie się korzysta, nawet jeśli osiągnięcie tego celu będzie wymagać porzucenia niektórych fajnych pomysłów na oryginalny design.

6. Nie kopiuj starych treści

Redesign sklepu internetowego to nie tylko poprawienie wyglądu i aspektów technicznych, ale także i przekazów marketingowych oraz podstawowych informacji.

Na odświeżonej witrynie nie powinny znajdować się nieaktualne dane kontaktowe, czy przestarzały regulamin i adnotacje prawne. Wcześniejsze nagłówki, opisy kategorii i call to actions zapewne też nie będą pasować do nowej wersji strony. Nie zapomnij dlatego zarezerwować budżetu i czasu na tego typu poprawki i zmiany.

7. Skorzystaj z programu do zarządzania projektami

Przeprojektowanie strony internetowej jest długim procesem i zazwyczaj wiąże się z udziałem wielu osób. Efektywność i sprawna komunikacja są kluczowe, a trudno je osiągnąć bez odpowiedniego narzędzia do zarządzania projektami.

Skorzystaj zatem z takich programów jak Trello, Asana, Basecamp, czy FlexiProject. Oto kilka zalet, jakie wynikają z korzystania z nich:

Redesign sklepu internetowego – podsumowanie

Przebudowa tak złożonej strony jak sklep internetowy to poważne zadanie. Postaraj się zatem jak najlepiej przygotować do tego projektu. Podczas podejmowania kluczowych decyzji posiłkuj się konkretnymi danymi z narzędzi analitycznych. Jak najszybciej ustal, jakie masz cele i czy czasem jednym z nich nie powinien być także rebranding. Zwróć uwagę, co robi konkurencja i co możesz wykonać od niej lepiej.

Wspomagaj się narzędziami do organizacji pracy, aby wszystko przebiegało maksymalnie sprawnie. Nie popadaj jednak w perfekcjonizm – jeśli do harmonogramu projektu stale dodajesz coś nowego i wprowadzasz nieskończone poprawki, to zanim nowy design strony będzie gotowy, zapewne dawno stanie się już przestarzały. Oczywiście nie znaczy to, że możesz sobie pozwolić na niedbalstwo – znajdź balans między starannością, a realistycznymi oczekiwaniami.

Komentarze
❤️ Estetka ❤️ 2021-10-17 17:36
Sklep musi być przede wszystkim ładny, inaczej może nie zachęcać do zrobienia zakupu. No i nie wspomniano o tym, że musi oferować sprawdzone produkty w dobrej cenie. Bez tych dwóch rzeczy nawet najlepszy redesign nie sprawi, że ludzie zaczną kupować. To tak ode mnie❤️

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.

Gery 2021-10-18 03:13
najwazniejszy w sklepach jest UX i ogolnie funkcjonowanie sklepu. to jak ladują się strony, produkty czy jak dziala koszyk ma moim zdaniem decydujace znaczenie dla powodzenia zakpow w sklepie. i na te zeczy trzeba tez zwracac uwage przy ferfeshu sklepu.

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.

Headless e-commerce – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Co powinieneś wiedzieć o PWA w kontekście e-commerce?