Jak zmniejszyć bounce rate na swojej stronie – 5 porad

Jak zmniejszyć bounce rate na swojej stronie – 5 porad

Bounce rate to jeden z głównych czynników, który wpływa na spadkek konwersji, a więc i zysków. Na czym polega to zjawisko (zwane też współczynnikiem odbicia) i jak możesz mu zaradzić? Tego dowiesz się w tym artykule.

Współczynnik odbicia – czym jest?

Kiedy użytkownik odwiedza dowolną podstronę na Twojej witrynie (tzw. entrance page), a następnie ją opuszcza, nie przechodząc przy okazji na żadną inną stronę na tej samej domenie, ma wtedy miejsce odbicie (bounce). Sam współczynnik odbicia to z kolei liczba osób, które opuszczają Twoją witrynę w ten sposób, w stosunku do wszystkich odwiedzających. Jeśli w wybranym okresie Twoją stronę odwiedziło 500 osób, a odbiło się od niej 100, współczynnik odbicia wynosi 20%.

Choć sama definicja jest stosunkowo prosta, to jednak przyczyny stojące za tym zjawiskiem potrafią być złożone. Przyjrzyjmy się zatem temu, jak możesz zredukować współczynnik odbicia.

1. Przyciągaj właściwych użytkowników

Jeśli na Twoją stronę nie trafiają te osoby, które powinny, tak naprawdę żadne inne działania nie zapobiegną częstym odbiciom. W przypadku SEO i marketingu internetowego nie chodzi jedynie o sprowadzanie dużego ruchu – kluczowe znaczenie mają właściwi, stargetowani odbiorcy.

Warto dlatego przeanalizować swoją strategię marketingową. Zastanów się, czy odpowiednio sformułowałeś profile klientów i czy starasz się pozycjonować na odpowiednie frazy kluczowe.

Z tego też powodu jakościowy content to pojęcie względne. W niektórych branżach rozbudowane i długie artykuły blogowe mogą być jak najbardziej pożądane. W innych niszach odbiorcy preferują z kolei krótsze treści. Pamiętaj o tych zależnościach, gdy przygotowujesz się do działań z zakresu marketingu, aby Twój wysiłek nie poszedł na marne.

2. Patrz na dane z szerszej perspektywy

Statystyk nie powinno się analizować „w próżni” – jeśli nie weźmiesz pod uwagę innych mierzalnych zjawisk, możesz wyciągnąć niepełne lub całkowicie błędne wnioski.

Warto dlatego patrzeć na kwestię współczynnika odbicia w szerszym kontekście. Pozwala to dokładniej określić, czy problem dotyczy konkretnej podstrony, rodzaju strony (np. bloga lub stron produktowych), czy też całej witryny. Jeśli średni czas spędzony na stronie (wliczając w to wszystkie odwiedzane podstrony) jest przyzwoity, ale wpisy blogowe mają wysoki współczynnik odbicia, zapewne problem leży po stronie contentu. Jeśli jednak zarówno wartości współczynnika odbicia, jak i czasu spędzonego na witrynie są słabe, cała sytuacja jest bardziej złożona.

Podobnie też bierz pod uwagę dane z perspektywy czasu. Może tak naprawdę masz do czynienia z krótkotrwałą anomalią i z Twoją stroną w zasadzie jest wszystko w porządku.

3. Dbaj o czytelność tekstu

Jednym z czynników, który potrafi odstraszać odwiedzających, jest czytelność contentu. Tym, czego należy najbardziej unikać, są duże bloki tekstu. Nawet najbardziej treściwy i przydatny content będzie trudny w odbiorze, jeśli nie zostanie poddany odpowiedniemu formatowaniu. Obecnie chcemy być w stanie znaleźć interesujące nas informacje w sieci jak najszybciej i jak najwygodniej. Gdy naszym oczom ukaże się duża ściana tekstu, raczej trudno wychwycić w niej to, co najważniejsze.

Pamiętaj o kilku zasadach, które znacznie ulepszą to, w jaki sposób będą odbierane treści:

  • Stosuj nagłówki, aby wyszczególnić kluczowe myśli artykułu
  • Używaj wypunktowanych list, aby przedstawić wybrane elementy danego zagadnienia
  • Kiedy to możliwe, zamieszczaj wykresy, screenshoty czy cytaty ekspertów branżowych
  • Stosuj pogrubienia i kursywę, jednak nie rób tego za często, aby te wyróżnienia nie straciły siły przekazu
  • Zawrzyj krótkie podsumowanie na końcu każdego tekstu, które wskaże główne myśli lub zachęci czytelników do podjęcia konkretnej akcji

4. Odpowiednio wykorzystuj panele boczne i widżety

Praktycznie każda strona zawiera pewne treści w panelu bocznym czy widżety. Miejsce to zwykle wykorzystuje się na elementy nawigacyjne czy reklamy. Łatwo jednak w tym aspekcie przebrać miarę – zbyt dużo reklam, odnośników, odznak, zachęt do pobrania plików itp. może przytłoczyć odwiedzającego, przez co opuści on stronę.

Gdy zatem zamieszczasz coś choćby w panelu bocznym, upewnij się, że faktycznie przynosi to wartość użytkownikom. Jeśli chcesz np. pochwalić się certyfikatami, nagrodami czy innymi odznaczeniami, wybierz tylko te najważniejsze.

5. Stosuj linkowanie wewnętrzne

Jak wspomnieliśmy wcześniej – odbicie zachodzi wtedy, gdy odwiedzający witrynę nie przejdzie na żadną inną podstronę. Aby temu zapobiec, zamieszczaj w tekście odnośniki do innych treści na Twojej stronie. Rób to oczywiście świadomie, mając na uwadze doświadczenie użytkownika.

Jeśli wspominasz o jakimś zagadnieniu, ale nie masz zamiaru go bardziej rozwijać w tym samym artykule, zamieść link do innego tekstu, który omawia temat szerzej. Podobnie też, gdy wspominasz o czymś, co jest blisko związane z produktami i usługami w Twojej ofercie, także zawrzyj stosowne linki.

Oczywiście zachowaj rozwagę. Zamieszczanie zbyt wielu linków źle wpływa na czytelność tekstu i może przytłoczyć odwiedzającego. Fragmenty tekstu nie powinny wyglądać jak wyjęte z Wikipedii:

Podsumowanie

Pamiętaj, by uwzględniając współczynnik odbicia, mieć na uwadze także inne kwestie. Dbaj przede wszystkim o dobre user experience, a dzięki temu odwiedzający na pewno będą chcieli zostać u Ciebie na dłużej.

Podobał Ci się ten artykuł? Wystaw ocenę

4,0
4,0/5 (1 opinia)
50%
4100%
30%
20%
10%

Dodaj komentarz

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.

Nie tylko Google – poznaj 10 alternatywnych wyszukiwarek internetowych
Big Data i SEO – co mają ze sobą wspólnego?