Błędy w e-commerce

Jakich błędów unikać podczas pozycjonowania sklepów internetowych?

E-commerce to branża, która stale się rozwija. Oprócz tego, z racji trwającej pandemii, konsumenci przenieśli znaczną część decyzji zakupowych do świata online. Eksperci przewidują, że takie przyzwyczajenie pozostanie nam jeszcze przez długi czas, nawet gdy sytuacja związana z wirusem się unormuje.

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, na pewno zależy Ci na najwyższych pozycjach w Google. W tym artykule poznasz 5 błędów SEO, których musisz unikać, aby nie pokrzyżować swoich planów.

Pozycjonowanie sklepów internetowych – dlaczego jest takie trudne?

Oczywiście wiele z omówionych tutaj błędów SEO pokrywa się także z tymi, które dotyczą zwykłych stron internetowych. Jednak w przypadku SEO dla E-commerce sytuacja jest zawsze skomplikowana. Mamy w końcu do czynienia z:

  • Bardzo złożonymi stronami
  • Bardzo konkurencyjną branżą
  • Bardzo czasochłonnymi procesami implementacji stosowanych rozwiązań

W tej sytuacji, znacznie łatwiej o popełnienie błędów SEO, które mogą Cię dużo kosztować. Przejdźmy zatem do ich omówienia:

1. Duplikacja treści

Google nie chce, aby każdy link w wynikach wyszukiwania prowadził do tak naprawdę tego samego, jednak na innych domenach. Z tego powodu zduplikowane treści szkodzą pozycjonowaniu Twojego sklepu.

To, że skopiowane od innych treści są na pewno niewskazane, jest oczywiste. Jednak w przypadku e-commerce sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdyż w sklepach internetowych pojawia się tzw. wewnętrzna duplikacja treści. Wynika ona z tego, że pewien content może automatycznie pojawiać się w tej samej formie na różnych podstronach sklepu – często dzieje się tak choćby w przypadku opisów produktów czy kategorii oraz braku zastosowania kanonicznych URL. Trudno jest samodzielnie zadbać o tak złożone kwestie techniczne, dlatego lepiej jest zlecić zajęcie się tymi zagadnieniami odpowiednim specjalistom.

2. Opisy produktów niskiej jakości

Ten błąd SEO jest blisko powiązany z wcześniej omówionym punktem. Często dostawca produktów zaopatruje sprzedawców internetowych w swoje opisy. Problem tkwi w tym, że w dokładnie taką samą ich wersję wysyła także do innych sklepów.

Jeśli zatem wszystkie strony e-commerce z nich korzystają, prowadzi to do masowej duplikacji, a Twoje strony produktowe w żaden sposób nie wyróżniają się na tle innych. Zakładając jeszcze, że witryny konkurencji ogólnie zajmują wyższe pozycje, w ogóle nie będziesz miał szans, aby „przeskoczyć” ich w Google.

Warto zatem zainwestować w profesjonalnie przygotowane opisy produktów. Oczywiście będzie wiązało się to z pewnym kosztem, zwłaszcza jeśli masz w swoim asortymencie liczne produkty, a do tego zależy Ci na bardzo sprzedażowej treści. Tak wydane pieniądze jednak się zwrócą, gdyż jakościowe opisy produktów będą stale przyciągały ruch do Twojej oferty.

3. Brak recenzji produktów

Pozycjonowanie sklepów internetowych to nie tylko jakościowy content oraz linki. Gdy już sprowadzisz ruch na stronę, chcesz przekonać odwiedzających, aby faktycznie kupili. Wiele osób podczas podejmowania takiej decyzji kieruje się opiniami innych konsumentów.

Dlatego warto na stronach produktowych w widocznych miejscach prezentować opinie klientów. Oprócz tego zastosuj rozwiązania, które będą zachęcać do pozostawiania recenzji. Przydatne pod tym względem okazują się choćby maile wysyłane do osób, które kupiły produkt, z prośbą o dodanie opinii po zrealizowanej transakcji.

4. Nieoptymalizowanie tekstów alternatywnych

Google nie potrafi jeszcze w całości rozpoznawać tego, co prezentują zdjęcia na stronie. Z tego powodu crawlery analizują nazwy takich plików, aby ustalić, czego dotyczą. Oprócz tego przyglądają się tzw. tekstowi alternatywnemu (alt text).

W sklepach internetowych zazwyczaj znajduje się dużo zdjęć. Często do pojedynczych produktów załączonych jest ich nawet kilka. Warto dlatego odpowiednio zoptymalizować nazwy tych plików, jak i przydzielone im teksty alternatywne. Zamieszczając w nich choćby powiązane słowa kluczowe, jeszcze bardziej zwiększasz wartość SEO strony produktowej.

Pamiętaj też, że niektórzy klienci po wpisaniu nazwy szukanego produktu, przechodzą w pierwszej kolejności do graficznych wyników wyszukiwania. Jeśli nazwy plików oraz alt texty zostaną właściwie przygotowane, zdjęcia produktów z Twojego sklepu także znajdą się tam na wysokich pozycjach.

5. Niestosowanie danych strukturalnych

Dane strukturalne pokazują wyszukiwarkom, która treść na stronie zawiera pewien określony typ informacji. Dzięki temu w SERP-ach przy linkach mogą pojawiać się dodatkowe szczegóły:

W takiej sytuacji potencjalnemu klientowi można przekazać wiele przydatnych informacji, zanim w ogóle przejdzie na faktyczną stronę produktową. Sama pozycja w wynikach wyszukiwania wygląda do tego atrakcyjnie i wyróżnia się z tłumu.

Oczywiście implementacja tego wszystkiego wymaga nieco więcej pracy związanej z kodowaniem. Istnieją na szczęście narzędzia oraz źródła informacji, które pozwolą zoptymalizować ten proces. Zajrzyj choćby tutaj, aby zapoznać się z listą wszystkich rodzajów znaczników schema.

Błędy SEO podczas pozycjonowania sklepów internetowych – podsumowanie

Istnieje oczywiście wiele innych błędów związanych z SEO e-commerce. Jeśli jednak uda Ci się unikać tych tutaj wymienianych, na pewno pozycje w Google Twojego sklepu bardzo na tym skorzystają.

Podobał Ci się ten artykuł? Wystaw ocenę

0,0
Rated 0,0 out of 5
0,0/5 (0 opinii)
50%
40%
30%
20%
10%

Dodaj komentarz

Komentarze
Pozycjoner 2021-10-15 05:37
No wszystko fajnie ale pozycjonowanie sklepów to znacznie szerszy temat. Ograniczenie się do kilku porad typu ABC, nawet jeśli są to "złote myśli" pozycjonowania nie sprawi, że ktoś będzie w stanie nagle dobrze pozycjonować sklepy. Polecam sięgnąć głębiej i napisać coś o najlpepszych metodach używanych do pozycjonowania sklepów. Zresztą tak jak napisałam to i tak temat rzeka :)

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.

CLS, czyli nowy czynnik rankingowy. Co powinieneś o nim wiedzieć?
Największe błędy SEO – poznaj 5 z nich