Największe błędy SEO – poznaj 5 z nich

Największe błędy SEO – poznaj 5 z nich

Od tego, jak skutecznie pozycjonujesz swoją stronę, w dużym stopniu zależy sukces Twojej firmy. Na pewno nie chciałbyś, aby okazało się, że wszystkie Twoje wysiłki na niewiele się zdały, gdyż po drodze popełniłeś kilka poważnych błędów SEO. Jeśli jesteś właścicielem firmy, masz na głowie wiele innych spraw do pilnowania, więc tym trudniej jest Ci je dostrzec.

W tym artykule poznasz 5 poważnych błędów SEO. Unikając ich, na pewno bardzo pomożesz pozycjonowaniu swojej strony.

1. Ignorowanie statusu HTTP oraz problemów z serwerem

Najpoważniejsze kwestie techniczne strony internetowej zazwyczaj są związane ze statusem HTTP. Jednym z popularniejszych przykładów jest tutaj błąd 404 (nie znaleziono strony). Jeśli komunikacja między serwerem i klientem (czyli stroną oraz użytkownikiem) jest zaburzona, negatywnie wpływa to na zaufanie, jakim Google darzy witrynę .

Z powodu problemów z komunikacją serwera stracisz ruch, gdyż część contentu nie będzie dostępna. Oprócz tego Twoje rankingi spadną w perspektywie długoterminowej, bo treści dotyczące danego zagadnienia z czasem po prostu nie będą dla Google już widoczne.

2. Pominięcie linkowania wewnętrznego

W przypadku SEO wiele mówi się o zdobywaniu jakościowych linków prowadzących do Twojej strony. Z tym oczywiście nie można się kłócić, jednak nie wolno pomijać innej kwestii, jaką jest linkowanie wewnętrzne. Wraz z rozwojem Twojej strony zacznie pojawiać się na niej coraz więcej contentu. Jeśli chcesz, aby był on dostępny i łatwy do znalezienia, zadbaj o strukturę linków wewnętrznych.

Takie działanie przynosi także wiele innych korzyści:

  • Zapewnia jasną ścieżkę konwersji dla innych stron.
  • Nadaje autorytet podstronom, które są mniej widoczne.
  • Odsyła odwiedzających do dodatkowego, powiązanego contentu.
  • Organizuje strony ze względu na kategorie dzięki zastosowaniu anchorów zoptymalizowanych pod słowa kluczowe.
  • Wskazuje wyszukiwarkom internetowym, które podstrony w witrynie są najważniejsze.

Jeden z lepszych sposobów na zadbanie o linkowanie wewnętrzne to utworzenie sitemapy XML. Jest to dokument, w którym zapisana jest struktura strony internetowej – określa ona strony główne, podstrony, do których można z nich przejść i tak dalej. Boty Google analizują sitemapę, dzięki czemu mogą lepiej nawigować po witrynie.

3. Brak strategii podczas tworzenia contentu

Choć content is King to jednak publikowanie go bez określonego celu to jeden z podstawowych błędów SEO. Jakościowe treści pomagają zdobyć ruch oraz budować markę wokół Twojej firmy, jednak wszystkie te działania muszą być celowe.

Podstawową rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, są słowa kluczowe. Z czasem wyszukiwanie kolejnych popularnych fraz wpisywanych w wyszukiwarkę przez Twoich docelowych klientów staje się coraz trudniejsze. W takiej sytuacji można zacząć dalej publikować kolejny content, jednak nie uwzględniając przy tym kwestii dostosowania go pod konkretną strategię.

Robiąc tak, marnujesz swoje zasoby. Oczywiście z punktu widzenia SEO zazwyczaj lepsze takie treści niż żadne, jednak umieszczając przemyślane słowa kluczowe w tekście i w nagłówkach Hx osiągniesz znacznie lepsze rezultaty.

Błędem SEO jest także publikowanie treści bez uwzględnienia konkretnych potrzeb grupy docelowej. Wykonując taką analizę, niejako automatycznie zrealizujesz także poprzedni krok. Jeśli będziesz znał ich potrzeby oraz to, jakie zapytania wprowadzają, jednocześnie zyskasz listę wykorzystywanych przez nich słów kluczowych, pod które będziesz w stanie zoptymalizować content.

4. Wolna prędkość ładowania strony

Mówi się, że skuteczne SEO to w dużej mierze kwestia domysłów i eksperymentów, gdyż wiele szczegółów dotyczących działania Google nie jest przedstawionych odpowiednio jasno. Jeśli jednak mamy wymienić jedną rzecz, co do której znaczenia mamy absolutną pewność w kwestii pozycjonowania, jest nią szybkość ładowania stron. Jeśli zbagatelizujesz tę kwestię, zupełnie niepotrzebnie popełnisz naprawdę poważny błąd SEO.

Jak podaje Google:

Zgadza się – nawet jedna sekunda w opóźnieniu ładowania się strony może sprawić, że Twoje zyski spadną o 20%!

Jednym z dobrych sposobów na przeanalizowanie tego, jak pod względem szybkości prezentuje się Twoja strona, jest narzędzie od Google PageSpeed Insights. Za jego pomocą możesz za darmo przeanalizować szybkość ładowania się witryny. Uzyskasz jednocześnie informacje dotyczące tego, co i jak możesz poprawić.

5. Brak regularnych audytów strony

Jeśli chcesz w ogóle być w stanie pozbyć się poprzednio omówionych błędów SEO, musisz zdawać sobie sprawę z ich istnienia i nasilenia. Nie warto polegać tutaj na domysłach – lepiej przeprowadzić konkretną analizę funkcjonowania witryny pod kątem pozycjonowania. Taki krok nazywa się audytem SEO. Pozwoli on wykryć m.in. takie problemy jak:

  • Zduplikowane treści
  • Niedziałające linki
  • Elementy spowalniające szybkość działania strony
  • Niezoptymalizowane meta opisy

Dzięki takiej analizie uda Ci się dokładnie określić problemy związane z pozycjonowaniem witryny. W rezultacie znacznie łatwiej będzie Ci usunąć błędy SEO, jakie mogły się pojawić.

Pamiętaj oczywiście, aby taki audyt SEO przeprowadzać regularnie – dzięki temu strona zawsze pozostanie w dobrej kondycji.

Błędy SEO – podsumowanie

Oczywiście można wymienić znacznie więcej błędów SEO, jednak te tutaj opisane to jedne z częściej spotykanych. Jeśli zauważyłeś niektóre z nich w przypadku swojej strony internetowej, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy skutecznie zajmą się nimi za Ciebie.

Podobał Ci się ten artykuł? Wystaw ocenę

5,0
Rated 5 out of 5
5/5 (1 opinia)
5100%
40%
30%
20%
10%

Dodaj komentarz

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.

Jakich błędów unikać podczas pozycjonowania sklepów internetowych?
Czym jest automatyzacja PPC i jakie są jej zalety?