SSL

Dlaczego powinieneś wyposażyć swoją stronę w certyfikat SSL?

Wyciek danych, przejęcie strony internetowej, straty finansowe – wszystko to, jak i wiele innych przykrych konsekwencji jest efektem zaniedbania bezpieczeństwa strony internetowej. Jak w stosunkowo prosty i skuteczny sposób zabezpieczyć zatem swoją witrynę? Koniecznie zdobądź certyfikat SSL.

Certyfikat SSL – czym jest?

SSL to skrót od Secure Sockets Layer. Termin ten oznacza standardową technologię stosowaną przy ochronie wrażliwych danych jak numery kart kredytowych, hasła, dane osobowe itp. Hakerzy usiłują przechwycić te informacje, gdyż zazwyczaj są one przesyłane między przeglądarką a serwerem w niezabezpieczony sposób. Wprowadzenie certyfikatu SSL na stronie sprawia, że przesyłane informacje są szyfrowane, co zapewnia znacznie większe bezpieczeństwo.

Jakie są powody, dla których warto wyposażyć się w certyfikat SSL? Oto 4 z nich:

1. SEO

Certyfikaty SSL są zalecane nie tylko witrynom, które przetwarzają wrażliwe dane (jak sklepy internetowe), ale tak naprawdę wszystkim stronom internetowym. Google przez długi czas podkreślało, jak dużą wagę przywiązuje do bezpieczeństwa i zachęcało o przykładanie uwagi do tego czynnika, gdyż wpływa on na pozycjonowanie. Z kolei od stycznia 2017 roku Google Chrome (a później także i inne przeglądarki internetowe) zaczął oznaczać witryny bez SSL jako niebezpieczne. Z tego powodu brak owego zabezpieczenia negatywnie wpływa na SEO.

2. Zaufanie klientów

Jedno z badań przeprowadzonych przez agencję John Cabot wykazało, że 47% osób od razu rozpoznaje, co oznacza ostrzeżenie „Strona nie jest bezpieczna”. 46% z tego powodu nie podałoby swojego imienia, hasła czy innych wrażliwych danych na takiej witrynie. Co ciekawe, 64% osób chciałoby opuścić ową stronę od razu!

Jak zatem widać, brak certyfikatu SSL bardzo szkodzi wizerunkowi firmy. Nie mając go, ryzykujesz utratę znacznego procentu ruchu, jaki udało Ci się zdobyć.

3. Ochrona przed wyciekiem danych osobowych

Z racji ostatnich regulacji RODO niewłaściwe obchodzenie się z przetwarzanymi danymi osobowymi, jak i niedopilnowanie kwestii bezpieczeństwa może skończyć się dotkliwymi konsekwencjami. Certyfikat SSL na pewno pomoże uchronić się przed ewentualnymi problemami.

4. Ubezpieczenie

W wielu przypadkach organizacje wydające certyfikaty SSL jednocześnie zobowiązują się do wypłaty pewnej kwoty odszkodowania, gdyby doszło do złamania szyfrowania. Uzyskana kwota zależy oczywiście od rodzaju zakupionego certyfikatu.

Podsumowanie

Zainstalowanie na swojej stronie certyfikatu SSL nie jest bardzo skomplikowanym procesem. Firmy, które zajmują się ich sprzedażą, oferują jednocześnie zaawansowaną pomoc przy ich konfiguracji. Jeśli zatem jeszcze nie masz tego zabezpieczenia, koniecznie je zdobądź.

Podobał Ci się ten artykuł? Wystaw ocenę

5,0
5,0/5 (1 opinia)
5100%
40%
30%
20%
10%

Dodaj komentarz

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.

Jakiego rodzaju treści są wykorzystywane w content marketingu?
Czym jest algorytm Pingwin?