Google

Czym jest algorytm Pingwin?

Linki zawsze były bardzo ważne w przypadku pozycjonowania stron internetowych, jednak przez długi czas ich ilość, a nie jakość miała praktycznie decydujące znaczenie. Z tego powodu dochodziło do niepożądanych sytuacji, gdy pewne strony wyświetlały się za wysoko, biorąc pod uwagę ich niską jakość. Było to możliwe, gdyż gromadziły one mnóstwo linków zwrotnych niskiej jakości, które koniec końców dawały efekty. Google jednak postanowiło zmienić ten stan rzeczy – tak swoje początki miał algorytm Pingwin.

Algorytm Pingwin – czym jest?

Omawiana aktualizacja została po raz pierwszy ogłoszona 24 kwietnia 2012 roku. Nakierowano ją w stronę praktyk odnoszących się do link spamu oraz innych nieetycznych metod budowania profilu linków. Pochodzenie samej nazwy „Pingwin” nie jest do końca znane, choć nadało ją oficjalnie samo Google. Możliwe, że podobnie jak w przypadku algorytmu Panda, jego nazwa także pochodzi od jednego z pracowników Google stojących za projektem.

Na co zwraca uwagę algorytm Pingwin?

Omawiana aktualizacja targetuje strony, które polegają na spamerskich linkach, aby zdobyć wyższe pozycje w Google. Na podstawie jakich czynników oceniana jest jakość linków? Oto niektóre z elementów charakteryzujących linki niskiej jakości:

  • Pochodzą ze stron o niskiej jakości.
  • Zostały kupione lub stworzone za pomocą bota.
  • Pochodzą z „dziwnych” krajów (np. linki z państwa azjatyckiego kierujące do polskiej strony).
  • Zostały zdobyte w bardzo dużej ilości w krótkim czasie.
  • Pochodzą ze stron, które tematyką bardzo odbiegają od witryny docelowej (np. linki z bloga kulinarnego kierujące do strony firmy budowlanej).

Google z osobna analizuje każdy link i nadaje mu ocenę. Jeśli zostanie przekroczona pewna bariera, witryna z profilem linków o niskiej jakości może otrzymać karę.

Algorytm Pingwin – jak nie stać się jego ofiarą?

Na samym początku funkcjonowania algorytmu zdarzało się, że strony, którym nie dało się nic zarzucić, także były karane przez Google. Dzisiaj takie przypadki są oczywiście bardzo rzadkie, jednak warto stale monitorować swój profil linków. Podejmij zatem następujące kroki:

  • Zidentyfikuj wszystkie linki, które prowadzą do Twojej strony.
  • Ustal, które z nich można uznać za złe.
  • Usuń te linki, nad którymi masz kontrolę.
  • Skorzystaj z narzędzia disavow w przypadku linków, których nie możesz bezpośrednio usunąć.

Podsumowanie

Jak wspomniano na początku, linki to kluczowy element SEO. Warto dlatego budować je we właściwy sposób oraz stale kontrolować ich jakość. Dzięki temu nie spotkasz się z nieprzyjemną sytuacją, gdy Google z ich powodu nałoży karę na stronę internetową.

Podobał Ci się ten artykuł? Wystaw ocenę

4,9
Rated 4.9 out of 5
4.9/5 (9 opinii)
589%
411%
30%
20%
10%

Dodaj komentarz

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.

Dlaczego powinieneś wyposażyć swoją stronę w certyfikat SSL?
Czym jest algorytm Panda?