Dlaczego moderowanie komentarzy jest istotne w kontekście SEO

Dlaczego moderowanie komentarzy jest istotne w kontekście SEO?

Komentarze są nieodłącznym elementem wielu stron internetowych. Jakie jest ich jednak znaczenie w kontekście SEO? Dlaczego warto poświęcać czas na ich edytowanie? W tym artykule przyjrzymy się tym kwestiom.

Komentarze – jak wpływają na SEO?

Warto zaznaczyć, że komentarze nie są same w sobie czynnikiem rankingowym – ich obecność nie przyczynia się automatycznie do lepszych pozycji. Z drugiej strony w pośredni sposób mogą one mieć kluczowy wpływ na SEO. Oto kilka kwestii, jakie należy mieć na uwadze:

1. Komentarze dostarczają Google kontekst

Komentarze użytkowników mogą wnieść wartość SEO w postaci dodatkowego kontekstu. Taka treść odnosząca się do tematyki strony pomaga Google lepiej zrozumieć jej treść i określić, dla jakich typów zapytań powinna być ona pozycjonowana.

John Mueller, przedstawiciel Google, w jednej z dyskusji na ten temat ujął to następująco:

Myślę, że komentarze są naprawdę przydatne, ponieważ często ludzie piszą o stronie własnymi słowami, co daje nam nieco więcej informacji na temat tego, jak możemy pokazać tę stronę w wynikach wyszukiwania. Tak więc z tego punktu widzenia uważam, że komentarze są dobrą rzeczą.

2. Komentarze dodają nowe frazy kluczowe

Komentarze same z siebie stanowią dodatkowy content, dzięki czemu zapewniają nowe, powiązane z tematyką danej podstrony słowa kluczowe. Algorytmy Google są na tyle zaawansowane, że są w stanie rozpoznać tego typu frazy i synonimy.

3. Komentarze poruszają kwestie, o jakich mogłeś zapomnieć

Czytelnicy często chcą dołączyć się do dyskusji, gdy nasuwa im się na myśl jakaś powiązana anegdota, doświadczenie lub argumenty za i przeciw. Dzięki temu dodają wartościowe informacje, które możesz nawet uwzględnić przy edytowaniu artykułu. Pamiętaj oczywiście, aby wspomnieć, kto przyczynił się do dodania owej ciekawostki, sprostowania jakiegoś faktu itp.

4. Komentarze zachęcają do dyskusji i tworzą społeczność

Trudno jest sprawić, aby na stronie, na której nie ma komentarzy, pojawiły się chociaż 3. Jeśli jednak już się to uda, znacznie łatwiej będzie przejść z tej ilości do 10, a dalej do nawet 30.

W miarę, jak odwiedzający odpowiadają i angażują się w toczące się rozmowy, dodają swoje punkty widzenia i zadają pytania, wszystko zaczyna nabierać rozmiaru i szybkości niczym kula śnieżna. Osoby, które raz zamieściły komentarz, prawdopodobnie będą udzielać się w dyskusji ponownie, choćby odpowiadając innym użytkownikom.

Dzięki takiej dynamice na Twojej stronie tworzy się społeczność. W efekcie kolejne wpisy mają nawet jeszcze większą szansę na to, że dyskusje w nich nabiorą tempa.

Dlaczego konieczne jest moderowanie komentarzy?

Choć jak wspomniano, komentarze są w stanie zapewnić wiele korzyści z punktu widzenia SEO, tak ich obecność niesie też ze sobą nieco ryzyka. Złośliwy lub całkowicie losowy spam czy trolling mogą nie tylko zaburzyć to, jak Google postrzega Twoją stronę i jej zawartość, ale także przeszkodzić w rozwijaniu się zdrowych dyskusji między prawdziwymi użytkownikami.

Usunięcie sekcji komentarzy jest jednak nieco ryzykownym krokiem. Jeśli całkowicie nie panujesz nad jej jakością, pozbycie się jej może pomóc. W takim przypadku tracisz jednak wszelkie potencjalne korzyści, jakie omówiliśmy wcześniej.

Jeśli jednak możliwość komentowania jest już od jakiegoś czasu dostępna i ma udział w tym, jak Google analizuje Twoją stronę, usunięcie jej może pogorszyć pozycje.

Jak ujął to John Mueller w przytoczonym wcześniej filmie:

Z naszego punktu widzenia postrzegamy komentarze jako część contentu. Ostatecznie, jeśli ludzie znajdują Twoje strony na podstawie komentarzy, to jeśli je usuniesz, naturalną koleją rzeczy nie będziemy w stanie znaleźć Twoich stron na tej podstawie.

Jak zatem podejść do tego zadania? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci dbać o jakość komentarzy na stronie:

1. Korzystaj z narzędzi do zwalczania spamu

Spam charakteryzuje się tym, że zwykle jest powtarzalny i bardzo podobny do siebie. Z tego powodu całkiem skutecznie można go zwalczać za pomocą zautomatyzowanych narzędzi, które wykrywają określone wzorce w komentarzach.

Wiele z tych narzędzi osiąga skuteczność na poziomie 98%. Oznacza to, że oczywiście ręczna moderacja dalej jest potrzebna, jednak zainwestowanie w nie pozwala oszczędzić mnóstwo czasu. Co ważne, istnieją darmowe pluginy tego typu.

Kilka godnych polecenia rozwiązań to:

  • Akismet
  • Titan Antispam and Security
  • WordPress Zero Spam
  • reCaptcha by BestWebSoft

2. Usuń sekcje „autor” i „link do strony” z sekcji komentarzy

Jaki jest cel spamerskich komentarzy? Zwykle chodzi o pozyskiwanie linków. Choć tak zdobyte odnośniki i tak mają minimalną wartość SEO, gdyż zwykle automatycznie są oznaczane jako nofollow, to jednak dalej wiele osób stara się je zdobywać w ten sposób.

Mając to na uwadze, ilość spamu można zminimalizować, usuwając pole z linkiem do strony autora i nie zezwalając na umieszczanie hiperłączy w treści komentarzy. Dzięki temu skutecznie zniechęcisz osoby i automatycznie działające programy do publikowania wpisów wątpliwej jakości.

3. W odpowiedni sposób podejdź do problematycznych komentarzy

W przypadku moderacji komentarzy nie można popaść w przesadę i pozbywać się wszelkich wpisów, które Ci się choć trochę nie podobają. Zwykle odwiedzający stronę widzą, że dana wypowiedź została usunięta. Jeśli będziesz stosował tę praktykę zbyt często, inni mogą dojść do wniosku, że bardzo twardą ręką kontrolujesz to, co można, a czego nie można mówić.

Warto o tym pamiętać w przypadku trolli. Ich komentarze nie zawsze przypominają losowy, bezsensowny spam, jednak często ich ukrytą intencją jest zaczepianie, dręczenie i wzbudzanie niezdrowych dyskusji. Mając to na uwadze, zwykle lepiej jest je po prostu ignorować. Takie osoby, gdy nie uzyskają pożądanej uwagi, często dają sobie spokój.

Nie bądź też pochopny w przypadku komentarzy napisanych w innych językach. Choć także mogą być one efektem zdezorientowanego spambota, to jednak możliwe, że faktycznie masz odwiedzających także z innych krajów. Prawdopodobnie rozumieją tekst, ale nie są w stanie pisać po polsku.

Najlepiej przetłumacz takie komentarze w Google Translate lub DeepL i zdecyduj, jaka kryła się za nimi intencja.

Podsumowanie

Komentarze mogą nieść ze sobą wiele korzyści w kontekście SEO. Aby faktycznie tak było, przykładaj odpowiednią uwagę do kwestii moderacji, a żaden spam nie będzie stanowił dla Ciebie problemu.

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.

Google analytics 3 vs 4 – co powinieneś wiedzieć
3 nadchodzące zmiany w Google, o których warto wiedzieć