SEO i optymalizacja PPC

Czym jest automatyzacja PPC i jakie są jej zalety?

Jako ludzie już tak mamy, że jeśli tylko jakieś zadanie można wykonać szybciej i łatwiej, to znajdziemy sposób, żeby tak się stało. Z tego powodu dzięki mechanizacji, robotyzacji oraz programom komputerowym wiele ważnych, ale jednocześnie nużących i powtarzalnych czynności realizowanych jest za nas automatycznie.

Nie inaczej jest także w dziedzinie marketingu internetowego. Od lat dużym zainteresowaniem i powodzeniem cieszy się tzw. automatyzacja PPC. Na czym ona polega, do jakich czynności da się ją wykorzystać oraz jakie są jej zalety? Tego dowiesz się w tym artykule.

Automatyzacja PPC – czym jest?

Automatyzacja PPC polega na takim wykorzystaniu technologii, sztucznej inteligencji, oraz w ostatnich latach także maszynowego uczenia się, aby zautomatyzować działania związane z SEM (search engine marketing).

Liczba sieci, w których wykorzystywany jest model aukcji PPC, stale rośnie. Zarządzanie nimi zwykle jest bardzo czasochłonne i wymaga przetwarzania dużej ilości danych. Z tego powodu technologia, która jest w stanie odciążyć w tych zadaniach ludzi, ma niezwykłą wartość. Oczywiście nie chodzi tutaj o całkowite zautomatyzowanie tych procesów i pozostawienie ich samym sobie. Kontrola eksperta dalej jest konieczna, jeśli chcemy uzyskać jak najlepsze efekty.

Do automatyzacji PPC wykorzystuje się liczne narzędzia w zależności od platformy. Istnieją rozwiązania stworzone specjalnie z myślą o np. Facebooku oraz Amazonie. W tym artykule wyjaśnimy zalety tej technologii na przykładzie Google Ads, czyli największej sieci PPC kluczowej dla marketingu większości stron internetowych.

1. Automatyzacja zarządzania bidami

Bid to w terminologii PPC kwota, jaką oferujemy w ramach aukcji na dane słowo kluczowe. Jej większa wartość zazwyczaj gwarantuje wyższą pozycję w płatnych wynikach wyszukiwania. Google bardzo promuje wykorzystywanie dostarczonych przez niego narzędzi pozwalających na tzw. inteligentne określanie stawek (smart bidding).

Inteligentne określanie stawek można dostosować w zależności od różnych celów. Oto niektóre z dostępnych sposobów:

  • Docelowy CPA – ustala bidy tak, aby zdobyć jak najwięcej konwersji w zależności od ustalonego docelowego kosztu ich wygenerowania (CPA – cost per acquisition).
  • Docelowy ROAS – ustala bidy tak, aby generować jak największy ustalony docelowy zwrot z nakładów na reklamę (ROAS – return on ad spent).
  • Ulepszone CPC (eCPC) – w takim ustaleniu system nadaje priorytet jak największym konwersjom i aby je osiągnąć, dostosowuje automatycznie wartość maksymalnych bidów.

Praktyka pokazuje, że umiejętne wykorzystanie tych przykładów inteligentnego zarządzania stawkami potrafi przynieść naprawdę świetne efekty.

2. Automatyzacja zarządzania alertami

Część pracy specjalistów od PPC polega m.in. na monitorowaniu kwestii związanych z płatnymi reklamami. Nie są oni jednak w stanie kontrolować ich samodzielnie 24/7. Właśnie tutaj w grę wchodzi automatyzacja.

Google dostarcza przydatne rozwiązanie pod nazwą Account Anomaly Detector. Jest to specjalny skrypt, który można zintegrować z Arkuszem Google lub dokumentem Excel. W zależności od ustawień skrypt każdego dnia lub co godzinę zbiera dane dotyczące konta Google Ads. Jeśli określone metryki przekroczą pewien ustalony próg procentowy (np. dojdzie do gwałtownego spadku konwersji reklam PPC), zostanie uruchomiony alert. Użytkownik danego konta zostanie wtedy powiadomiony mailowo, dzięki czemu będzie w stanie jak najszybciej zareagować na zaistniały problem.

3. Automatyzacja tworzenia treści reklam

Rozwiązanie to może być przydatne zwłaszcza w przypadku dużych sklepów internetowych, które chcą dostosować swoje reklamy do zróżnicowanej i licznej grupy klientów. W tym przypadku do dyspozycji istnieje kilka sposobów:

  • Dynamiczne generowanie reklam w zależności od contentu strony

Google Ads umożliwia wykorzystywanie tzw. dynamic search ads. Pozwalają one rozbudować kampanię PPC, jednak nie dają takiego poziomu kontroli jak inne metody.

  • Generowanie reklam na podstawie dostarczonych danych przy użyciu Google Ads Scripts

Ad Customizer daje większą kontrolę niż wspomniane wcześniej narzędzie, jednak do jego prawidłowego funkcjonowania potrzebny jest dostęp do odpowiedniej ilości danych produktowych.

  • Dostosowywanie reklam dzięki funkcji jeśli

Funkcja jeśli pozwala na dostosowywanie treści reklam w zależności od określonych warunków. W przykładzie ukazanym przez Google wykorzystano to narzędzie, aby w przypadku użytkowników mobilnych w reklamie PPC pojawiała się informacja o darmowej dostawie:

Automatyzacja PPC – główne zalety

Omówione powyżej przykłady na pewno dały Ci wgląd w to, co potrafi dać automatyzacja. Rozważmy jeszcze inne zalety:

  • Usprawnione podejmowanie decyzji

Automatyzacja umożliwia gromadzenie oraz analizowanie mnóstwa danych, co pozwala na podejmowanie lepszych decyzji dotyczących rozwoju kampanii.

  • Lepsze wykorzystanie budżetu

Alerty, inteligentne dostosowywanie stawek oraz wiele innych rozwiązań zapewni jak największy zwrot z inwestycji, jaką podejmujesz w przypadku kampanii PPC. Pozwolą one także zredukować straty, jakie mogą wyniknąć ze źle ulokowanego budżetu.

  • Lepsze wykorzystanie zasobów ludzkich

Automatyzacja PPC zwolni moce przerobowe specjalistów, dzięki czemu będą oni w stanie skupić się na innych zadaniach przynoszących korzyść biznesowi.

  • Większe możliwości na rozwój

Dzięki oszczędności czasu, pieniędzy i mocy przerobowych w działaniach z zakresu marketingu będzie można skupić się na bardziej rozwojowych kwestiach jak testowanie nowych typów reklam, platform czy grup docelowych.

Podsumowanie

Dobrze wykorzystana automatyzacja PPC pozwoli w dużym stopniu rozwinąć się Twojemu biznesowi. Warto zatem zastanowić się nad tym, jak wykorzystać to narzędzie.

Podobał Ci się ten artykuł? Wystaw ocenę

0,0
0,0/5 (0 opinii)
50%
40%
30%
20%
10%

Dodaj komentarz

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.

Największe błędy SEO – poznaj 5 z nich
Mobile first indexing – czym jest i jakie Google ma co do niego plany?