marketing

Na czym polega marketing afiliacyjny?

Rozwój Internetu pozwolił na powstanie zróżnicowanych form promowania produktów oraz docierania z nimi do klientów. Jedną z nich jest marketing afiliacyjny. Jeśli nieco interesujesz się jako takim marketingiem internetowym, zapewne spotkałeś się z tym terminem. W tym artykule dowiesz się, na czym dokładnie on polega.

Marketing afiliacyjny – czym jest?

Marketing afiliacyjny polega na promowaniu cudzych produktów i usług w zamian za prowizje otrzymywane za wygenerowaną sprzedaż. Współpraca między twórcą produktu/usługi a stroną reklamującą może odbywać się poprzez bezpośrednie porozumienie lub za pośrednictwem sieci afiliacyjnej, która zrzesza różne programy afiliacyjne.

Sam proces odbywa się w przykładowy sposób:

  • Strona reklamująca zamieszcza na swojej stronie internetowej unikalny link identyfikacyjny kierujący do produktu.
  • Osoba odwiedzająca stronę reklamodawcy znajduje ów link i go otwiera.
  • Odwiedzający jest przekierowywany na stronę sprzedawcy produktu (np. sklep internetowy) i dokonuje zakupu.
  • Sieć afiliacyjna rejestruje zakup i na podstawie danych identyfikacyjnych z linku określa, za czyim pośrednictwem doszło do sprzedaży.
  • Transakcja jest przypisana do odpowiedniego partnera w sieci afiliacyjnej, który to otrzymuje prowizję.

Jak marketing afiliacyjny wygląda w praktyce?

Jak w praktyczny sposób ktoś może promować produkt jako partner modelu afiliacyjnego? Jako przykład weźmy osobę, której blog jest poświęcony tematyce kulinarnej. Reklamując cudzy produkt, ma do wyboru dwa podejścia:

  • Bardzo bezpośrednie

W przypadku bezpośredniego podejścia bloger tworzy cały artykuł poświęcony danemu produktowi np. mikserowi do owoców. Opisuje w nim jego mocne i słabe strony, funkcjonalności, podstawy obsługi oraz to, do jakich przepisów warto go użyć. W artykule pojawia się link lub linki kierujące do strony sprzedażowej owego miksera.

  • Subtelne

Subtelne podejście nie byłoby oczywiście tak bardzo jaskrawe. W tej wersji artykuł blogera nie byłby już poświęcony w całości danemu produktowi. Mógłby on z kolei omawiać inny temat, ale powiązany – np. przepisy na zdrowe napoje robione samodzielnie ze świeżych owoców. W czasie wymieniania i opisywania takich przepisów bloger w pewnym miejscu wspomina, że w celu miksowania samych owoców warto skorzystać z miksera XYZ, do którego zamieściłby link.

W praktyce spotykane są oba podejścia i w zależności od sytuacji potrafią być bardzo skuteczne. Niezależnie jednak od tego, które z nich obierze partner sieci afiliacyjnej, polskie prawo wymaga, aby czytelnik był poinformowany o tym, że w artykule zawierają się linki afiliacyjne (np. przez wspomnienie o tym, że artykuł jest sponsorowany).

Podsumowanie

Marketing afiliacyjny to sprawdzony i popularny model biznesowy. Warto go rozważyć, jeśli chciałbyś znaleźć źródło dochodów w Internecie lub trafić ze swoją ofertą do szerszej grupy odbiorców.

Podobał Ci się ten artykuł? Wystaw ocenę

0,0
Rated 0 out of 5
0/5 (0 opinii)
50%
40%
30%
20%
10%

Dodaj komentarz

Komentarze
Mateusz Kozłowski 2022-03-01 02:28
Marketing afilacyjny jest rzeczywiście jednym ze sposobów na skuteczne zarabianie pieniędzy - efektywne zarabianie i wypracowanie dochodów zajmuje jednak nieco czasu i wymaga sporych nakładów pracy. Trzeba zadbać o popularność strony, na której zaczniemy umieszczać linki afilacyjne i pozyskiwać wartościowy ruch. Może on pochodzić nie tylko z wyszukiwarki, ale również z płatnej reklamy - świetnie w tym przypadku sprawdza się m.in. Facebook ADS.

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.

7 korzyści, jakie SEO daje dla e-commerce
Jak działa influencer marketing?