pracująca kobieta

Jak działa influencer marketing?

Influencer marketing w ostatnich latach stał się popularnym terminem. Niektórzy prognozowali, że ma on nawet zastąpić content marketing i marketing w mediach społecznościowych. Tak akurat się nie stanie, gdyż influencer marketing nie mógłby w rzeczywistości bez nich istnieć. Czym jednak jest ów nowy rodzaj marketingu? Tego dowiesz się w tym artykule.

Influencer marketing – na czym polega?

Influencer marketing to połączenie starych i nowych form marketingu. Jego celem jest to, aby osoba rozpoznawalna w swojej branży (czyli influencer) promował daną markę, produkt lub usługę. Sama promocja zwykle odbywa się za pomocą internetowych kanałów marketingowych jak media społecznościowe czy blogi internetowe. Z tego powodu jest to hybryda starych (marketing z wykorzystaniem celebrytów) i nowych metod marketingowych (marketing internetowy).

Jak może wyglądać influencer marketing w praktyce? Znany twórca internetowy PewDiePie nawiązał kiedyś współpracę z twórcami horroru dziejącego się w paryskich katakumbach – Jako w piekle, tak i na Ziemi (As Above, So Below). W wyniku tej współpracy powstała seria filmów, w których Youtuber zmagał się z wyzwaniami w katakumbach. Jaki był tego efekt? Filmy autorstwa PewDiePie zyskały praktycznie dwa razy więcej wyświetleń niż oficjalny zwiastun filmu. Widzowie szwedzkiego influencera otrzymali ciekawy content, a autorzy filmu skuteczną reklamę.

Kim dokładnie jest influencer?

Na pierwszy rzut oka może nie być jasne, kto dokładnie klasyfikuje się jako influencer. Niektórym wydaje się, że są to po prostu internetowi celebryci, którzy „są znani z tego, że są znani”. Nie jest to jednak prawdą. Influencerem jest każda osoba, organizacja czy firma, która w swojej niszy, przestrzeni jest w jakiś sposób rozpoznawalna i szanowana. Z tego powodu za influencera można uznać:

  • Designera gier elektronicznych, który jest aktywny na Twitterze.
  • Fotografa zamieszczającego zdjęcia na Instagramie.
  • Właściciela agencji reklamowej i eksperta od marketingu, który dzieli się swoją wiedzą na LinkedIn.

W każdej przestrzeni da się znaleźć wpływowych ludzi, którzy na swoją pozycję prawdziwie zapracowali. Influencer marketing bazuje na fakcie, że osoby takie mają zasięgi, a ich opinia dla wielu bardzo się liczy. Z tego powodu nawiązanie z nimi współpracy może okazać się bardzo korzystne z marketingowego punktu widzenia.

Podsumowanie

Influencer marketing to forma reklamy, która stale będzie się rozwijać. Warto mieć to na uwadze, bo być może IM okaże się przydatny nawet i dla Twojej firmy.

Podobał Ci się ten artykuł? Wystaw ocenę

5,0
Rated 5,0 out of 5
5,0/5 (1 opinia)
5100%
40%
30%
20%
10%

Dodaj komentarz

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.

Na czym polega marketing afiliacyjny?
Czym jest CMS?