Pisanie meta-powieści na laptopie

Czym jest lead magnet i jak go przygotować

Każda efektywna strategia marketingowa powinna kłaść nacisk na przyciąganie uwagi docelowych klientów i podtrzymywanie ich zainteresowania. W tym celu często potrzebne jest pozyskanie ich danych kontaktowych jak np. adresu e-mail.

Jak w tym zadaniu może pomóc lead magnet? Czym on w ogóle jest i jak go przygotować? Tego dowiesz się w tym artykule.

Czym jest lead magnet?

Lead magnet to wartościowy zasób, który firma oferuje bezpłatnie w zamian za dane kontaktowe potencjalnych klientów. Jedną z najczęściej stosowanych form jest e-book, który można pobrać po zapisaniu się na listę mailingową.

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Czcionka, design

Opis wygenerowany automatycznie

Przykład lead magnetu zastosowanego przez WhitePress.

Lead magnet – najczęstsze formaty

Jakim rodzajem treści warto „skusić” odwiedzających stronę na pozostawienie swoich danych? Do wyboru masz sporo opcji:

 1. E-booki – zacznijmy od najpopularniejszego formatu, czyli e-booka. Pozwalają one w przekrojowy sposób omówić jakieś zagadnienie i podzielić się praktycznymi poradami. Mogą także omawiać wyniki badań, analiz, ankiet czy studiów przypadku, co jeszcze bardziej podnosi ich wartość.
 2. Uzupełniające treści – są to np. dodatkowe, uzupełniające treści do wpisów blogowych, które wzbogacają ich przekaz. Może być to ten sam tekst, ale w formie pliku PDF, skróconej infografiki lub przydatnej checklisty.
 3. Wersje audio – wiele ludzi konsumuje treści audio podczas podróżowania lub uprawiania sportu. Warto dlatego przekształcić np. popularne wpisy blogowe w taki format i oferować je jako zestaw do pobrania w formie lead magnetu.
 4. Quizy – wiele osób lubi quizy, gdyż są interaktywne. Można je łatwo stworzyć za pomocą narzędzi takich jak Typeform czy Interact. Oprócz tego omawiany format ma szczególne zastosowanie w niektórych branżach (jak dietetycy czy konsultanci finansowi), gdyż taki quiz to jednocześnie sposób na lepsze poznanie i posegmentowanie docelowych klientów.
 5. Narzędzia i kalkulatory – kalkulatory finansowe, narzędzia do planowania wydarzeń czy skonfigurowane arkusze Excel świetnie sprawdzą się jako lead magnet. Takie formaty bardzo pomagają w praktycznym wdrażaniu w życie wiedzy, którą się dzielisz.
 6. Listy najlepszych zasobów lub narzędzi – podziel się starannie przygotowaną listą sprawdzonych narzędzi, aplikacji, stron internetowych czy książek, które mogą pomóc Twoim docelowym odbiorcom.
 7. Infografiki – rozbudowane infografiki są bardzo popularne, gdyż pozwalają zaprezentować dużą ilość danych w atrakcyjny wizualnie sposób. Mogą opisywać statystyki, wyniki badań czy przeprowadzać krok po kroku przez jakąś procedurę. W ich tworzeniu warto korzystać z takich narzędzi jak Canva.

Jak przygotować lead magnet?

Omówmy teraz, jak w 5 krokach możesz przygotować swój lead magnet.

1. Zidentyfikuj grupę docelową

Pierwszym krokiem jest określenie tego, kto będzie odbiorcą Twojego lead magnetu. Gdy już wiesz, do kogo kierujesz swoją ofertę, możesz dostosować treści do ich unikatowych potrzeb i problemów.

Załóżmy, że Twoja firma zajmuje się doradztwem finansowym. W takim przypadku Twoimi odbiorcami mogą być młodzi profesjonaliści w wieku 25-35 lat, którzy dopiero zaczynają swoją karierę i szukają sprawdzonych sposobów na zarządzanie finansami.

2. Ustal, jakie są problemy i cele grupy docelowej

Trzymajmy się wprowadzonego wcześniej przykładu dotyczącego młodych profesjonalistów szukających informacji na temat zarządzania finansami. Ich największe problemy mogą obejmować brak wiedzy na temat inwestowania, trudności w budowaniu funduszu awaryjnego oraz zarządzaniu codziennymi wydatkami.

Aby dostosować swój lead magnet do ich potrzeb, przeanalizuj najczęściej zadawane pytania na temat finansów w mediach społecznościowych, na forach oraz w komentarzach na blogu. Przykładowo młodzi profesjonaliści mogą często pytać o najlepsze sposoby na rozpoczęcie oszczędzania lub o to, jak inwestować niewielkie kwoty pieniędzy. Możesz również zauważyć, że wiele osób ma trudności z wyborem odpowiednich narzędzi do monitorowania swoich wydatków.

3. Ustal główną propozycję wartości lead magnetu

Na co przede wszystkim mogą liczyć osoby, które zapoznają się z lead magnetem? Dlaczego powinni sięgnąć po niego, zamiast np. przeczytać kilka Twoich artykułów blogowych, czy też zajrzeć do konkurencji?

Główna propozycja wartości może obracać się wokół różnych aspektów:

 • Przekrojowe omówienie – kompleksowy przegląd podstawowych zasad oszczędzania i inwestowania, który pomaga młodym profesjonalistom zrozumieć różne aspekty zarządzania finansami.
 • Wprowadzenie w podstawy – lead magnet skupia się na fundamentalnej wiedzy na temat finansów osobistych, takich jak znaczenie oszczędzania, różnice między różnymi typami inwestycji oraz podstawowe pojęcia finansowe.
 • Studia przypadków, ciekawe anegdoty – lead magnet prezentuje przykłady z życia wzięte, które pokazują, jak wielu młodym ludziom udało się wcześnie zacząć skutecznie zarządzać finansami i osiągać sukcesy inwestycyjne.

4. Wybierz ciekawą nazwę

Nazwa lead magnetu ma ogromny wpływ na to, czy Twój materiał z powodzeniem przyciągnie uwagę docelowych odbiorców. Możesz skorzystać z różnych formatów:

Jak:

 • Jak zbudować fundusz awaryjny w ciągu 6 miesięcy?
 • Jak zacząć inwestować z minimalnym kapitałem?
 • Jak efektywnie zarządzać codziennymi wydatkami?

Jak mi udało się:

 • Jak oszczędziłem 20% dochodów w pierwszym roku kariery.
 • Jak zainwestowałem pierwsze 1 000 zł i podwoiłem swoje oszczędności.
 • Jak osiągnąłem finansową stabilność w ciągu 5 lat pracy zawodowej.

Ciekawe pytanie:

 • Dlaczego Twoje oszczędności nie rosną tak szybko, jakbyś chciał?
 • Co powstrzymuje Cię przed skutecznym inwestowaniem?
 • Jakie są najczęstsze błędy młodych profesjonalistów, jeśli chodzi o zarządzanie finansami?

5. Zorganizuj promocję i wysyłkę

Kluczowym etapem po stworzeniu wartościowego lead magnetu jest jego skuteczna promocja i dystrybucja:

 • Media społecznościowe i blog – uruchom płatne kampanie reklamowe na platformach takich jak Facebook, LinkedIn czy Instagram, aby dotrzeć do szerokiej grupy docelowej. Publikuj wpisy blogowe powiązane z tematyką lead magnetu i umieszczaj do niego linki w treści.
 • Pop-up’y – ustaw pop-up’y, które pojawiają się np. po 30 sekundach od wejścia na stronę lub gdy użytkownik zamierza ją opuścić. Dzięki takiej metodzie (choć nieco nachalnej) na pewno nikt nie przeoczy Twojego lead magnetu.
 • Stały pasek na górze strony – umieść pasek na górze strony, który informuje o dostępności lead magnetu. Pasek powinien zawierać krótki komunikat zachęcający do pobrania oraz odpowiedni link.

Skorzystaj z narzędzi do dostarczania maili jak MailChimp, Aweber czy Active Campaign, aby zautomatyzować cały proces wysyłania lead magnetów.

Podsumowanie

Lead magnet to świetny sposób na pozyskanie danych kontaktowych potencjalnych klientów i podtrzymywanie z nimi kontaktu. Postaraj się wdrożyć takie narzędzie w swojej kampanii.

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.

Zarządzanie reputacją online — Jak SEO może pomóc w ochronie Twojej marki?