analiza SEO

Czym jest audyt SEO?

Twoja strona internetowa powinna być od czasu do czasu dokładnie przeanalizowana pod kątem tego, czy wspiera Twój biznes. Możliwe, że koniecznie należy wprowadzić na niej pewne poprawki. Jak to ustalić? W tym celu przeprowadza się tzw. audyt SEO, o którym to więcej dowiesz się w tym artykule.

Audyt SEO – czym jest?

Audyt SEO to proces, który ma na celu przeanalizowanie danej strony internetowej pod kątem przyjazności dla wyszukiwarki Google. Pod uwagę są brane wszelkie kwestie, które mają wpływ na widoczność w Internecie oraz to, jak dana strona zyskuje klientów.

Ogólnie rzecz biorąc, audyt SEO analizuje:

  • Techniczne czynniki wpływające na pozycjonowanie
  • Strukturę witryny
  • SEO on-page
  • Potencjalne problemy SEO off-site
  • Kwestie user experience
  • Problemy z contentem (np. duplikacja)
  • Porównanie strony na tle konkurencji

Dlaczego audyt SEO jest tak ważny?

Branża SEO dynamicznie się rozwija i Google co jakiś czas wprowadza nowe zmiany do algorytmu. Z tego powodu może okazać się, że dana strona ma pewne braki i nie jest na bieżąco z aktualizacjami. Oprócz tego konkurencja stale podejmuje kolejne działania, a audyt SEO potrafi wykazać, jak badana strona wypada na jej tle i jakie wnioski da się wyciągnąć z jej działań. Z tych powodów audyt SEO warto przeprowadzać nawet 2 razy do roku.

Jak przebiega wykonanie audytu SEO?

W Internecie można znaleźć liczne i bardzo szczegółowe poradniki określające, które kwestie i jak należy sprawdzić podczas realizowania audytu SEO. Jeśli masz odpowiednie umiejętności, taki audyt można przeprowadzić samodzielnie. Oprócz tego istnieje wiele narzędzi (płatnych i darmowych), które automatycznie przeprowadzają audyt danej strony. Niemniej jednak najlepiej jest to zadanie zlecić agencji SEO, w której odpowiedni specjaliści przeprowadzą to zadanie za Ciebie.

Ile czasu zajmuje zrealizowanie audytu SEO, jeśli zdecydujesz się na ostatnią opcję? W przypadku bardzo prostych stron może to trwać nawet kilka dni, jednak jeśli chodzi o bardziej rozbudowane witryny, (np. sklepy internetowe) zrealizowanie tego zadania wynosi od 2 do nawet 6 tygodni.

Po przeprowadzeniu audytu klient otrzymuje rozbudowany raport, który przedstawia, jakie problemy zostały wykryte. Otrzymuje także zalecenia, jak sobie z nimi poradzić. Sam format raportu SEO i jego dokładna zawartość będą oczywiście zależeć od firmy go realizującej oraz pewnych wymagań omówionych już bezpośrednio z klientem.

Podsumowanie

Jeśli chcesz, aby Twoja strona firmowa faktycznie przynosiła korzyści Twojemu biznesowi, bardzo wskazane jest zrealizowanie audytu SEO. Warto go przeprowadzać nie tylko regularnie, ale i w pewnych kluczowych momentach, np. tuż po zbudowaniu nowej strony czy wprowadzeniu na niej istotnych zmian. Dzięki temu zawsze będziesz mieć pewność, że Twoja witryna działa na korzyść firmy.

Podobał Ci się ten artykuł? Wystaw ocenę

0,0
Rated 0,0 out of 5
0,0/5 (0 opinii)
50%
40%
30%
20%
10%

Dodaj komentarz

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.

Czym jest CMS?
Na czym polega Black Hat SEO?