Audyt SEO – czym jest i jak się go przeprowadza

Audyt SEO – czym jest i jak się go przeprowadza?

Strony internetowe to złożone i żyjące konstrukcje, które należy regularnie poddawać dokładnej analizie, aby poprawić ich funkcjonowanie. W realizacji tego celu może bardzo pomóc audyt SEO. Na czym dokładnie on polega i jak go poprawnie zrealizować? Tego dowiesz się w tym artykule.

Audyt SEO – czym jest?

Audyt SEO to złożona procedura, której celem jest przeanalizowanie różnych aspektów związanych z funkcjonowaniem strony internetowej, które wpływają na jej pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania Google.

Poszczególne audyty mogą w większym lub większym stopniu koncentrować się na innych aspektach (np. technicznych). Ogólnie jednak, jak sama nazwa wskazuje, audyt SEO pozwoli wyciągnąć wnioski, które pomogą w procesie pozycjonowania.

Warto zaznaczyć, że audyt SEO to nie po prostu analiza SEO. Ten drugi termin może odnosić się do różnych procesów, które koncentrują się na sprawdzeniu pewnych aspektów związanych z pozycjonowaniem. Sam audyt z kolei to bardzo przekrojowa analiza obejmująca liczne czynniki związane z działaniem witryny.

Audyt SEO – dlaczego warto go przeprowadzić?

Audyt SEO pozwoli przede wszystkim uzyskać dokładną ocenę aktualnego stanu strony. Tak zdobyta wiedza pozwoli dodatkowo poprawić takie aspekty, jak:

  • optymalizacja plików graficznych,
  • jakość linkowania wewnętrznego,
  • czytelność contentu,
  • sformatowanie sitemapy,
  • czas ładowania strony,
  • dostosowanie do urządzeń mobilnych.

Informacje zdobyte dzięki audytowi pomogą licznym osobom mającym do czynienia ze stroną:

  • Właściciel firmy – audyt SEO to jednocześnie dobre narzędzie biznesowe, które pomoże ustalić ogólną jakość strony oraz przewidywane wydatki potrzebne do jej naprawienia/usprawnienia.
  • Specjaliści SEO – wiedza zdobyta za sprawą audytu pomoże nadać kierunek wszystkim działaniom związanym z techniczną optymalizacją.
  • Specjaliści od marketingu – audyt to dobry punkt wyjścia, jeśli w grę wchodzi podejmowanie przemyślanych działań marketingowych. Analiza taka często obejmuje bliższe przyjrzenie się konkurencji, co na pewno pomoże w dostosowaniu działań z zakresu reklamy.

Audyt SEO – kwestie, jakie należy przeanalizować

Przyjrzyjmy się bliżej temu, jakie czynniki są głównie analizowane w ramach audytów SEO:

1. Indeksowanie i crawling

a) Błędy 4xx

Błędy ze statusem kodu 4xx (np. 404) wskazują na poważne problemy z linkowaniem wewnętrznym i strukturą contentu. Warto jak najszybciej zająć się tego typu problemami, aby roboty Google nie miały problemów z indeksowaniem oraz crawlingiem.

b) Konfiguracja pliku robots.txt

Plik robots.txt zawiera instrukcje dla robotów Google, które informują, jakie strony należy poddać crawlingowi. Warto go odpowiednio skonfigurować, gdyż błędne polecenia w nim zawarte mogą doprowadzić do ogólnych problemów z całym procesem indeksacji.

c) XML sitemapa

XML sitemapa to lista wszystkich podstron zawartych na danej witrynie. Ich obecność w tym pliku pomaga Google w analizie całej struktury strony i crawlingu contentu, dlatego podczas audytu SEO warto upewnić się, że jest ona odpowiednio skonfigurowana.

2. Przekierowania

a) Duplikaty HTTP/HTTPS

Jeśli wersje HTTP i HTTPS danej strony nie są odpowiednio skonfigurowane, obie z nich mogą zostać zaindeksowane przez Google, co doprowadzi do problemów z duplikacją treści.

Do problemów takich dochodzi zwłaszcza wtedy, jeśli niedawno doszło do instalacji certyfikatu SSL.

b) Zastosowanie tagu rel=”canonical”

W większości przypadków zduplikowane adresy URL są obsługiwane przez przekierowania 301. Istnieją jednak sytuacje (np. gdy ten sam produkt pojawia się w dwóch kategoriach z dwoma różnymi adresami URL), gdy oba z nich muszą być dostępne. W takiej sytuacji priorytetową podstronę oznacza się za pomocą znaczników rel=”canonical”.

Tego typu oznaczenia w przypadku dużych stron są stosowane całkiem często, dlatego w ramach audytów należy regularnie sprawdzać, czy zostały odpowiednio skonfigurowane.

3. Adresy URL

a) Dynamicznie wygenerowane adresy URL

Dynamicznie wygenerowane adresy URL, które zawierają takie znaki jak „?” lub „_” nie są przyjazne dla użytkownika, nie dostarczają żadnych dodatkowych informacji i trudno jest je zapamiętać. Nie są one także dobrze zoptymalizowane z punktu widzenia Google, gdyż nie znajdują się w nich kontekstowo powiązane słowa kluczowe.

W ramach audytu SEO warto jest dlatego sprawdzić obecność tego typu linków i zoptymalizować ich format. Dobrym wyjściem jest także wprowadzenie systemów, które automatycznie generują adresy URL, jednak w bardziej czytelnej formie (np. na podstawie tytułu strony).

b) Zbyt długie adresy URL

Adresy URL nie powinny być dłuższe niż 115 znaków – przekroczenie tego limitu sprawia, że są mniej czytelne zarówno dla użytkowników, jak i Google.

4. Różne czynniki techniczne

a) Dostosowanie do urządzeń mobilnych

Od lat dostosowanie do urządzeń mobilnych ma kluczowe znaczenie w pozycjonowaniu. W 2016 roku Google wprowadziło Mobile First Index – wyszukiwarka podczas indeksowania stron w pierwszej kolejności bierze pod uwagę właśnie wersję mobilną, aby nadać im ocenę.

W ramach audytu należy dlatego przeanalizować, jak strony ładują się i funkcjonują na różnych urządzeniach przenośnych. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na nawigację, formatowanie czcionek oraz innych zasobów, gdyż to te czynniki w dużym stopniu wpływają na ogólną jakość doświadczenia.

b) Szybkość ładowania

Szybkość ładowania to także bez wątpienia jeden z kluczowych czynników w SEO. Google zaleca, aby dążyć do czasu poniżej 3 sekund. W celu optymalizacji tego czynnika warto jest zwrócić uwagę przede wszystkim na ilość oraz stopień kompresji plików graficznych, jak i ogólną jakość kodu (zwłaszcza skryptów JavaScript).

c) Linkowanie wewnętrzne

Niedziałające linki wewnętrzne prowadzą do problemów z przekazywaniem „siły SEO” oraz z nawigacją. Użytkownicy, którzy na nie natrafiają, mogą także dojść do wniosku, że dana strona jest zaniedbana i nieaktualna, dlatego w ramach audytu należy dokładnie przyjrzeć się tej kwestii.

Podsumowanie

Audyt SEO to świetny sposób na uzyskanie kompleksowej analizy strony i usprawnienie swojej strategii z długoterminowej perspektywy. Aby uzyskać najlepsze efekty, najlepiej zleć to zadanie specjalistom.

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.

SEO vs Content Marketing
Google analytics 3 vs 4 – co powinieneś wiedzieć