Panda

Czym jest algorytm Panda?

Przez długie lata wielu użytkowników Internetu w tym osoby odpowiedzialne za marketing internetowy stykały się z problemem, jakim był często spotykany content bardzo niskiej jakości. Jego ilość była w pewnym momencie bardzo przytłaczająca, a dodatkowo pojawiał się on wysoko w wynikach wyszukiwania. Google postanowiło rozwiązać ten problem – właśnie takie początki miał algorytm Panda.

Algorytm Panda – czym jest?

Algorytm Google Panda został wydany po raz pierwszy w lutym 2011 roku. Głównym celem jego wypuszczenia było obniżenie rangi stron wypełnionych contentem niskiej jakości oraz promowanie witryn publikujących treści jakościowe. Choć algorytm został wdrożony we wspomnianym lutym 2011 roku, to jednak swoim wpływem objął cały świat w kwietniu 2011 roku. Sama nazwa „Panda” pochodzi od pracownika Google o imieniu Navneet Panda, który opracował omawianą technologię i zaimplementował jej algorytm.

Algorytm Panda został zaprojektowany głównie w celu rozpoznawania stron o niskiej jakości. W zależności od oceny witryny będzie także determinował jej ostateczny ranking. Algorytm negatywnie spogląda na treści niskiej jakości. Przykładem są choćby artykuły pisane metodą, którą określa się jako keyword stuffing. Są one wypełnione słowami kluczowymi do tego stopnia, że ich treść nie wnosi praktycznie nic wartościowego dla czytelnika. Z tego powodu Panda uznaje je za content niskiej jakości. Problematyczne są także przypadki nadmiernej duplikacji treści, gdyż w ich wyniku algorytm także nie spojrzy przychylnie na stronę.

Jak ustalić, czy dany content jest wysokiej jakości?

Twórcy omawianej aktualizacji od Google wyjawili, czym się kierowali, starając się nauczyć algorytm rozpoznawania stron oraz contentu wysokiej jakości. Niektóre z pytań, które warto sobie zadać podczas oceny treści, to:

  1. Czy zaufałbym informacjom zawartym w tym artykule?
  2. Czy artykuł ten jest napisany przez eksperta lub entuzjastę, który dobrze zna daną branżę, czy też sama treść jest płytka?
  3. Czy oceniana strona ma liczne artykuły, które w zasadzie poruszają dokładnie ten sam temat, a różnice sprowadzają się do nieznacznych zmian w doborze słów?
  4. Czy dany artykuł ma błędy gramatyczne, stylistyczne i ortograficzne?
  5. Gdyby dany content dotyczył kwestii zdrowotnych, to czy zaufałbyś zawartym w nim informacjom?
  6. Czy jakość danej strony jest na tyle wysoka, że chciałbyś do niej wracać lub swobodnie poleciłbyś ją znajomemu?

Podsumowanie

Celem Pandy jest przede wszystkim zwalczanie contentu niskiej jakości, który nie wnosi żadnej wartości dla użytkownika. Skup się zatem na tworzeniu jakościowego contentu (stawiając na jakość, a nie ilość), a nie napotkasz żadnych problemów związanych z tym algorytmem.

Podobał Ci się ten artykuł? Wystaw ocenę

0
Rated 0 out of 5
0/5 (0 opinii)
50%
40%
30%
20%
10%

Dodaj komentarz

Twój komentarz zostanie poprawiony przez stronę w razie potrzeby.

Czym jest algorytm Pingwin?